Proksimal humerus parçalı kırıkları olan hastalarda eksternal fiksatör ve plak osteosentez cerrahi tedavisinin klinik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical and functional results of surgical treatment of external fixator and plaque osteocentesis in patients with fractures of the proximal humerus
- Tez No: 798070
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ BİLAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş-Amaç: Proksimal humerus parçalı kırıkların cerrahi tedavisinde farklı yöntemler mevcut olup, biz bu çalışmamızda iki farklı cerrahi tedavi yönteminin klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Ocak 2012- Aralık 2020 tarihleri arasında proksimal humerus kırığı nedeni ile proksimal humerus kilitli plak yada eksternal fiksatör kullanılarak ameliyat edilen 68 hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar randomize bir şekilde Grup 1(Plak osteosentez, n: 37) ve Grup 2 (Eksternal fiksatör, n: 31) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların kırıkları Neer ve AO sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Bu çalışmada son kontrole gelen hastaların sonuçları, klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Olgular klinik olarak ağrı, hareket açıklığı ve fonksiyonunu içeren Constant-Murley skorlamasına göre değerlendirildi. Ayrıca DASH, ASES VE UCLA skorlmasıda hastalara uyglandı. Radyolojik olarak kırığın kaynama miktarı, implantın pozisyonu değerlendirildi. Sonuçları değerlendirmede sürekli ve kategorik verilerin analizinde SPSS 28.0 paket programı (IBM, USA) kullanılmıştır. Normal dağılım ile arasında fark olmayan sürekli değişkenlerin bağımsız iki grup kıyaslamasında bağımsız örneklemlerde t testi kullanılmıştır. Kategorik verilerin bağımsız iki grup ile ilişkisinin analiz edilmesinde ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: There are different methods in the surgical treatment of proximal humeral comminuted fractures, and we aimed to compare the clinical, radiological and functional results of two different surgical treatment methods in this study. Methods: Sixty-eight patients who were operated on due to proximal humerus fracture using proximal humerus locking plate or external fixator at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between January 2012 and December 2020 were included in the study retrospectively. These patients were randomly divided into two groups as Group 1 (Plate osteosynthesis, n: 37) and Group 2 (External fixator, n: 31). The fractures of the patients were classified according to the Neer and AO classification. In this study, the results of the patients who came to the last control were evaluated clinically and radiologically. The cases were evaluated clinically according to the Constant-Murley score, which includes pain, range of motion and function. In addition, DASH, ASES and UCLA scoring were applied to the patients. The amount of union of the fracture and the position of the implant were evaluated radiologically. SPSS 28.0 package program (IBM, USA) was used in the analysis of continuous and categorical data to evaluate the results. Independent samples t test was used in the comparison of two independent groups of continuous variables that did not differ from the normal distribution.