Gebede aneminin fetal iyilik parametrelerine etkisi
The effect of anemia on fetal well-being in pregnancy
  1. Tez No: 798073
  2. Yazar: VEDAT OZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CAN NACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada gebede aneminin fetal iyilik parametlerine etkisinin saptanması amaç edinilmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışma altı ana bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümün giriş kısmında çalışmanın amacı, konusu ve öneminden bahsedilmiştir. Girişten sonra gebelik kavramı hakkında bilgi verilmiştir. Gebeliğin tanımı, önemi, gebelik sürecinde yaşanan değişimler, gebelik sürecinde olası risk faktörleri, Türkiye'de ve dünyada riskli gebelik oranları, yüksek riskli gebelik olgusu, gebelik sürecinde yaşanan sağlık problemleri ve gebelik sürecindeki beslenme düzeni hakkında açıklamalar ve tavsiyelerde sunulmuştur. Birinci bölümde gebelikten sonra anemi hastalığı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde aneminin tanımı, görülme sıklığı, gruplandırılması, klinik bulgularından ve demir eksikliği anemisinden bahsedilmiştir. Buradan sonra gebelikte anemi sürecine yer verilmiştir. Bu süreçte görülme sıklığı, nedenleri, klinik belirtileri, tanısı, maternal etkileri ve tedavisiyle ilgili bilgi verilmiştir. Daha sonra fetal iyilik halinden bahsedilirken, fetomaternal dolaşım fizyolojisi, fetal dolaşım, fetal büyümenin düzenlenmesi, fetal iyilik halinin değerlendirilmesi, fetal doppler ultrasonografi ve fetal biyofizik profili skorlama hakkında açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde çalışmanın konusu, amacı, içeriği ve önemi özetlenerek çalışma sonlandırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of anemia on fetal well-being parameters in pregnant women. For this purpose, the study is composed of six main sections. In the introduction part of the first chapter, the aim, subject and importance of the study are mentioned. After the introduction, information was given about the concept of pregnancy. Explanations and recommendations about the definition of pregnancy, its importance, changes during pregnancy, possible risk factors during pregnancy, risky pregnancyrates in Turkey and in the world, high-risk pregnancy phenomenon, health problems experienced during pregnancy and nutrition during pregnancy are presented. In the first chapter, anemia after pregnancy is emphasized. In this section, the definition of anemia, its incidence, classification, clinical findings and iron deficiency anemia are mentioned. Here in after, the process of anemia in pregnancy is included. In this process, information is given about the incidence, causes, clinical symptoms, diagnosis, maternal effects and treatment. Then, while talking about fetal well-being, explanations were made about fetomaternal circulation physiology, fetal circulation, regulation of fetalgrowth, evaluation of fetalwell-being, fetal doppler ultrasonography and fetal biophysical profile scoring. In these condpart of the study, literature studies on the subject were examined. In the conclusion part of the study, the subject, purpose, content and importance of the study were summarized and the study was concluded.