Gebede aneminin maternal sistemik inflamatuvar belirteçlerle ilişkisi ve neonatal sonuçlarının değerlendirilmesi
The relationship of anemia in pregnant with maternal systemic inflammatory markers and evaluation of neonatal results
- Tez No: 729934
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Anemi, kadınlarda gebelik döneminde komplikasyonlara yol açabilen ve sık görülen bir bulgudur. Bu çalışmada; gebede aneminin maternal sistemik inflamatuvar belirteçlerle ilişkisi ve neonatal sonuçlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu prospektif çalışma; tek merkezli, tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak planlanmış olup 15 Ekim 2021-15 Ocak 2022 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne doğumdan hemen önce başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 300 gönüllü gebe ile yapıldı. Tarafımızca literatür doğrultusunda hazırlanan bir Hasta Bilgi Formu ile gebelerin sosyodemografik özellikleri, genel tıbbi ve obstetrik öyküleri ile anemiye ilişkin bilgileri sorgulandı. Doğum öncesi gebeden alınan kan tetkiklerinden hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct), MCV, platelet, nötrofil, lenfosit değerleri kaydedildi. Sistemik inflamatuvar belirteçler olan Nötrofil/Lenfosit oranı (NLO) ve Platelet/Lenfosit oranı (PLO) hesaplandı. Gebelerin arteriyel tansiyon ve nabız ölçümleri ile yenidoğanın boy, kilo ve Apgar skoru vb. bilgileri kaydedildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Anemia is a common finding that can lead to complications during pregnancy in women. In this study; The aim of this study was to evaluate the relationship of anemia with maternal systemic inflammatory markers and neonatal outcomes in pregnant women. Method: This prospective study; It was planned as a single-center, descriptive and cross-sectional study and was conducted with 300 volunteer pregnant women who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 15 October 2021 and 15 January 2022 just before delivery and met the inclusion criteria. Sociodemographic characteristics, general medical and obstetric histories, and information about anemia of pregnant women were questioned with a Patient Information Form prepared by us in line with the literature. Hemoglobin (Hb), hematocrit (Hct), MCV, platelet, neutrophil and lymphocyte values were recorded from the blood tests taken from the pregnant woman before delivery. Neutrophil/Lymphocyte ratio (NLR) and Platelet/Lymphocyte ratio (PLR), which are systemic inflammatory markers, were calculated. Arterial blood pressure and pulse measurements of pregnant women and newborn's height, weight and Apgar score etc. information was saved. IBM SPSS 22.0 program was used for statistical analysis.