Effects of crystallized capillary impermeability admixtures on mechanical and durability properties of concrete and mortar
Kristalize kapıler geçirimsizlik katkılarının beton ve harçların mekanik ve durabilite özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 798079
  2. Yazar: DİLARA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Beton günümüzde en çok kullanılan yapı malzemesidir. Birçok avantajının yanı sıra dezavantajları da vardır. Bu dezavantajların en önemlilerinden biri ise betonun geçirimli bir yapıya sahip olmasıdır. İyi bir beton durabil olmalıdır. Durabilitenin şartı ise betonun geçirimsiz olmasıdır. Betonun geçirimliliği boşluklu yapısı ile ilgilidir. Boşluğun az olması betonun geçirimsiz olmasını sağlar. Suya maruz kalan betona su ile sülfat ve klorür gibi zarar verici maddeler taşınır. Bu maddeler zaman içerisinde betona zarar vererek betonun servis ömrünü kısaltır. Günümüzde betonun geçirgenliğini azaltmak için birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalarda mineral ve kimyasal katkı maddeleri kullanılarak, betonun en az geçirimliliğe sahip olması için çalışılmıştır. Böylelikle betonun geçirimliliği en aza indirgenerek servis ömrünü arttırmak hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında kristalize kapiler geçirimsizlik sağlayan beton katkılarının beton ve harçların mekanik ve durabilite özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Deneyin amacı, katkıların geçirimsizliğe ve dayanımına karşı ne kadar etkili olduğunu saptamaktır. Deney CEM-I 42.5R portland çimentosuna değişik katkı oranlarının eklenmesi ile numune üreterek hazırlanarak başlanmıştır. %1 ve %2 oranlarında sıvı ve toz katkılar eklenerek 28 gün suda bekletilen numunelerin eğilme ve basınç dayanımları ölçülmüştür. Numunelere dayanım testlerinden sonra laboratuvar ortamında mikroyapısal karakterizasyonlarının tespiti için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), X-Işını Difraksiyon Analizi (XRD) ve Termogravimetrik Analiz (TGA) analizleri yapılmıştır. Analiz ve test sonuçları kristalize katkı eklenmesinin basınç dayanımını arttırdığını fakat eğilme dayanımına etki etmediğini göstermiştir. Bununla birlikte analiz sonuçları sıvı katkının da toz katkının da kristal oluşumunu destekleyip boşlukları doldurduğunu ve geçirimsizliği arttırdığından ötürü durabilite üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most used building material today. It has many advantages as well as disadvantages. One of the most important disadvantages is that concrete has a permeable structure. Good concrete must be durable. The condition of durability is that the concrete is impermeable. The permeability of concrete is related to its porous structure. The small void makes the concrete impermeable. Harmful substances such as sulfate and chloride are transported with water to the concrete. These substances damage the concrete over time and shorten its service life of the concrete. Today, many studies are carried out to reduce the permeability of concrete. In these studies, the concrete has been studied to have the minimum permeability by using mineral and chemical additives. Thus, it is aimed to increase the service life by minimizing the permeability of the concrete. In this thesis, the effects of concrete admixtures providing capillary impermeability on the mechanical and durability properties of concrete and mortars were investigated. The purpose of the experiment is to determine how effective the additives are against impermeability and strength. Experiment started by preparing samples by adding different admixture ratios to CEM-I 42.5R Portland cement. The flexural and compressive strengths of the samples, which were kept in water for 28 days by adding 1% and 2% liquid and powder additives, were measured. Scanning Electron Microscopy (SEM), X-Ray Diffraction Analysis (XRD), and Thermogravimetric Analysis (TGA) analyses were performed to determine the microstructural characterizations of the specimens after the resistance tests. Analysis and test results showed that the addition of crystalline admixture increased the compressive strength but did not affect the flexural strength. However, the analysis results showed that both liquid admixtures and powder admixtures play an important role in durability as they support crystal formation, fill the voids, and increase impermeability.