Kristalize geçirimsizlik katkısının betonun mekanik ve durabilite özelliklerine etkisi
Effect of cyrstalline waterproofing admixture on mechanical and durability properties of concrete
  1. Tez No: 934367
  2. Yazar: RECEP KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE İNAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan yapı malzemelerinden biri olan beton için geçirimsizlik özelliği betonun servis ömrünü belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. Bu çalışmada yapısal su yalıtım uygulamalarında kullanılan ve kimyasal bir katkı olan kristalize geçirimlilik azaltıcı katkının betonun bazı mekanik ve durabilite özellikleri üzerine etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Bu amaçla üç farklı su/çimento oranlarında (0.50, 0.60, 0.70) hazırlanan beton karışımlarında çimento içeriğinin %1 ve %3'ü oranında kristalize geçirimlilik azaltıcı katkı kullanılarak farklı beton karışımları hazırlanmıştır. Hazırlanan beton karışımları laboratuvar koşullarında 28 ve 56 gün standart küre tabi tutulmuştur. Numuneler üzerinde tek eksenli basınç dayanımı, hızlı klor iyon geçirimliliği, basınçlı su geçirimliliği ve kılcal su emme deneyleri yapılmıştır. Ayrıca elde edilen deney sonuçlarından beton karışımlarının su emme ve porozite yüzdeleri hesaplanmıştır. Elde edilen deney sonuçları katkı içermeyen beton örnekleri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde giriş, ikinci bölümünde beton ve su yalıtım uygulamaları ile ilgili genel bilgiler, üçüncü ve dördüncü bölümünde sırasıyla deneysel çalışma ve deney sonuçlarının değerlendirilmesi, beşinci bölümünde sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For concrete, which is one of the construction materials widely used in the world for many years, impermeability is one of the most important factors determining the service life of concrete. In this study, the effect of crystalline waterproofing admixture, which is a chemical admixture and used in structural waterproofing applications, on some mechanical and durability properties of concrete was investigated experimentally. For this purpose, different concrete mixtures were prepared by using crystalline permeability reducing admixture at 1% and 3% of the cement content in concrete mixtures prepared at three different water/cement ratios (0.50, 0.60, 0.70). The prepared concrete mixtures were subjected to standard curing for 28 and 56 days under laboratory conditions. Uniaxial compressive strength, rapid chloride ion permeability, pressurized water permeability and capillary water absorption tests were performed on the samples. In addition, water absorption and porosity percentages of concrete mixtures were calculated from the obtained test results. The obtained test results were evaluated comparatively with concrete samples without admixture. In the first part of the study, the introduction is given, in the second part, general information about concrete and waterproofing applications, in the third and fourth parts, the experimental study and evaluation of the test results are presented, respectively, and in the fifth part, the results are presented.