Pedometer proposal for foot motion detection by arm motion detection
- Tez No: 798082
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma için düşük maliyetli bileşenleri kullanarak bir adımsayar geliştirdik ve inşa ettik. bu önerilen pedometre, sırayla üç eksenli bir MEMS dijital ivmeölçer tipi (ADXL345) kullandı. hareketli aktiviteyi kaydetmek için, 8 bitlik düşük güçlü bir mikroçip mikrodenetleyici pic18F4550 mikroçip Adımsayarın genel sürecini kontrol eden ve adımı yerleştiren mikrodenetleyici algoritma. Bu algoritma, kol hareketini algılayarak ayak hareketini tahmin edebilir. Hareket kolun ivmeölçer tarafından algılanması, konumu ve dinamik değişimi değerlendirebilir hareketin. Ardından algoritma, operatör tarafından atılan adımları hesaplar ve takip eder. kişinin kat ettiği toplam mesafeyi göstererek. Adımsayar ayrıca bir Bluetooth modülüne sahiptir (HC-05) yazın, bir akıllı telefon veya tablet iletişimi ile kullanıcı etkinliğinin izlenmesine izin verin pedometre. Sistem test edilmiş ve gerçek okuma ve Akıllı Telefon adımsayar ile karşılaştırılmıştır. Samsung akıllı telefonlarda kullanılabilen teknikler. Sonuçlar ortaya çıktı ki önerilen pedometre, yürüme durumunda koşuya göre daha az hataya sahiptir, mesafe hesaplaması için hata yürüyüş için %3'ten az ve koşu için %7'den az. Adım hesaplaması için hata (%2) yürüyüş ve (%6) koşu için. Test sonuçları ayrıca önerilen pedometrenin
Özet (Çeviri)
We developed and constructed a pedometer using low-cost components for this research. The proposed pedometer utilized a three-axis MEMS digital accelerometer type (ADXL345) in order to records moving activity, a 8-bit low- power microchip microcontroller pic18F4550 microchip microcontroller to that controls the overall process of pedometer and embedded the step algorithm. This algorithm can estimate the foot motion by detecting arm motion. The movement of the arm is detected by the accelerometer, it can evaluate the position and the dynamic change of the movement. Then, the algorithm calculates the steps taken by the operator and follows it by showing the total distance traveled by the person. The pedometer has also a Bluetooth module type (HC-05) to allow tracks the user activity with a smartphone or tablet communication pedometer. The system has been tested and compared with real reading and with Smartphone pedometer techniques available with Samsung smartphone. The results appeared that the proposed pedometer has less error in case of walking than jogging, for distance calculation, the error is less than 3% for walking and it less than 7% for jogging. For steps calculation, the error is (2%) for walking and (6%) for jogging. The test results also show that the proposed pedometer has