Segmentation and 3D reconstruction of brain tumor using trust regionparticle swarm optimization tr-pso: A novel approch
  1. Tez No: 798089
  2. Yazar: ANAS KHUDHUR ABBAS AL -JUBOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda, çoğu beyin tümörü tespit modeli oluşturulmuştur. tümörün şeklini ve boyutunu dikkate alan algoritmalara dayalıdır. beyin tümörü analizine bağlı tıbbi verilerde yer alan bilgi. İçin beyin bölgelerini etkin bir şekilde kontrol etmek ve mümkün olan en anlamlı sentetik bilgiyi vermek, bu modeller geliştiriliyor. Elektronik tıbbi kayıtların ortaya çıkması ve Görüntüleme modalitelerinin çoğalmasıyla birlikte, artık belirli bir durumun büyük bir çok sayıda farklı, tamamlayıcı ve zaman zaman kafa karıştıran veriler Tümörler veya neoplazmalar, organizmadaki hücrelerin düzensiz büyümesinin neden olduğu hastalıklar. Onlar kökenli DNA'da hücre metabolizmasını etkileyen ve vücudun hemen her yerinde meydana gelebilen mutasyonlar, Deri, kemik ve iç organlar gibi beyni doğal ortamında görerek tümörün türünü ve derecesini belirlemek mümkündür. Çeşitlilik aramak önemlidir. tümörün yeri, şekli, hacmi, homojenliği dahil olmak üzere semptom ve bulgular, yakındaki beyin yapılarıyla sızma veya sınırlandırma, konum ve etkileşimler ve ödem varlığı
Özet (Çeviri)
In recent years, a number of brain tumor detection models have been created, the most of which are based on algorithms that take into consideration the form and size of the tumor, as well as the knowledge contained in medical data connected to brain tumor analysis. In order to effectively control brain regions and give the most meaningful synthetic information feasible, these models are being developed. Because of the advent of electronic medical records and the proliferation of imaging modalities, it is now possible for a specific condition to have a large number of distinct, complementary, and at times confusing data Tumors, or neoplasms, are diseases caused by the disordered growth of cells in the organism. They originate from mutations in DNA that affect cell metabolism, and can occur in virtually any part of the body, such as skin, bones and internal organs By seeing the brain in its natural surroundings, it is possible to establish the kind and degree of the tumor. It is important to search for a variety of symptoms and signs, including the location of the tumor, its shape, volume, homogeneity, infiltration or circumscription, position and interactions with nearby brain structures, and the presence of edema