Arnavutluk vergi sistemi: Sorunları ve çözüm önerileri
Albanian tax system: İssues and recommended solutions
- Tez No: 798103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA HIZARCI BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Balkan ülkeleri arasında önemli bir yere ve konuma sahip olan Arnavutluk Cumhuriyeti istikrarlı bir ekonomik performansa ulaşma yolunda önemli dönemeçlerden geçmiş ve kamu ekonomisi amaçlarını gerçekleştirmede vergiler en temel politika araçları arasında yer almıştır. Ayrıca 1976 Anayasası'nın kabulü ile özel mülkiyet ortadan kaldırılmış olup, devlet kurduğu sistemle Arnavutluk'un, dünyada vergisiz tek ülke olduğunu vurgulamıştır. O yıllardan günümüze birçok yapısal değişiklik ve düzenlemeler yapılmış olup gelinen son durum bu çerçevede değerlendirilmiştir. Arnavutluk'ta bütçe gelirlerinin yaklaşık %71,5'i vergilerden elde edilirken, %21,7'si sosyal katkılardan oluşmaktadır. Dolaylı vergi gelirleri, vergi gelirlerinin yaklaşık %45'ini oluşturmaktadır. Bu tezde Arnavutluk için ekonomik büyümenin sağlanmasında vergilerin rolü ve etkisi ortaya konularak, vergi sistemi ekonomik olarak analiz edilmiş ve doğrudan yabancı yatırımlarının ülke ekonomisi için önemli olduğu ön plana çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Albania, which has an important place and location among the Balkan countries, has gone through important turns towards achieving a stable economic performance. Taxes in fulfilling the objectives of the public economy are among the most basic policy instruments. In addition, with the adoption of the 1976 Constitution, private property was eliminated and the state emphasized that Albania is the only tax -free country in the world with the system it established. Many structural changes and arrangements have been made since those years and the latest situation has been evaluated within this framework. In Albania, approximately 71.5 %of budget revenues are obtained from taxes, while 21.7 %consists of social contributions. Indirect tax revenues make up approximately 45 %of tax revenues. In this thesis, the role and effect of taxes in ensuring economic growth for Albania, the tax system was economically analyzed and emphasized that foreign direct investments are important for the national economy.