Rolandik epilepsi tanılı çocukların dil ve konuşma bozukluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of language and speech disorders in children diagnosed with rolandic epilepsy
  1. Tez No: 798104
  2. Yazar: EDA CAN KÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLMİRA KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Linguistics, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çocukluk çağının sık görülen epilepsi türlerinden biri rolandik epilepsidir (RE). Dil ve bilişsel bozuklukların sıklıkla ortaya çıktığı bu olgularda, çocuklar konuşma, öğrenme ve dikkat eksikliği gibi sorunlar yaşamakta ve bu çocukların en az üçte biri özel eğitime ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda çalışmadaki amaç, RE tanılı çocukların alıcı ve ifade edici dil düzeylerini belirleyerek, var olan dil ve konuşma bozukluklarını ortaya çıkarmaktır. Epilepsi grubu (EG) Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalında takip edilen RE tanılı çocuklardan seçilmiştir. Bu çocukların klinik parametreleri, takipleri yapan çocuk nörolojisi uzmanı tarafından belirlenmiştir. Toplam 20 olarak belirlenen EG ile yaş, cinsiyet ve eğitim açısından eşleştirilmiş olan aynı sayıdaki kontrol grubu (KG), Türkçe Okul Çağı Dil Gelişim Testi (TODİL) ve Peabody Resim Sözcük Testi (PRST) kullanılarak dilsel açıdan değerlendirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen tüm sonuçlar hem grup içi hem de gruplar arası karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar uygun istatistiksel analizle değerlendirilmiş ve alanyazınla ilişkilendirilerek yorumlanmıştır. Sonuçlara göre, RE tanılı çocukların alıcı ve ifade dil performansları KG'ye kıyasla anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Bu çocuklar, sesbilgisel açıdan artikülasyon, sözdizimsel açıdan tümce anlama, anlambilgisel açıdan ise resim-sözcük dağarcığı alt testinde düşük performans sergilemiştir. Nöbet sıklığı RE'de anlambilgisi, dilbilgisi ve sesbilgisi bileşenlerinde performansları etkilemişken, nöbet ortaya çıkış zamanı ile ilgili bir etki tespit edilememiştir. Son olarak, sözcük dağarcığı gelişimleri açısından karşılaştırıldığında KG kronolojik dil yaşından ileri, EG ise kronolojik yaşına paralel bir performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most common types of epilepsy in childhood is rolandic epilepsy (RE). In these cases, where language and cognitive disorders occur frequently, children experience problems such as speech, learning and attention deficits, and at least one third of these children need special education. In this context, the aim of the study is to reveal the existing language and speech disorders by determining the receptive and expressive language levels of children with RE. Epilepsy group (EG) was selected from children diagnosed with RE who were followed in Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Neurology. The clinical parameters of these children were determined by the pediatric neurology specialist. EG, which was determined to be 20 in total, and the same number of control group (CG) matched in terms of age, gender and education were evaluated linguistically using the Turkish School Age Language Development Test (TODİL) and the Peabody Picture Word Test (PRST). All the results obtained from the participants were compared both within and between groups. The results obtained were evaluated with appropriate statistical analysis and interpreted by relating them to the literature. According to the results, the receptive and expressive language performances of children with RE were found to be significantly lower compared to CG. These children performed poorly in the articulation, syntactic understanding and in picture vocabulary subtests. While the frequency of seizures affected the performances of semantics, syntax and phonology components in RE, no effect was found regarding the time of seizure onset. Finally, when compared in terms of their vocabulary development, CG showed a performance beyond their chronological language age, and EG showed a performance parallel to their chronological age.