Sermaye yapısı kararları, aktif büyüklük ve verimliliğin firma karlılığına etkisi- Panel veri analizi
Capital structure decisions impact of active size and efficiency on firm profitability-Panel data analysis
  1. Tez No: 798108
  2. Yazar: ZEYNEP DEREBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN KÜÇÜKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Firmaların ilk amaçları varlıklarını sürdürmek, varlıklarını sürdürürken de kar elde etmektir. Firma karlılığını etkileyen etmenler halen araştırılmaya devam eden bir konudur. Bu çalışmada sermaye yapısı kararları, firma büyüklüğü ve verimlilik ile firma karlılığı arasındaki ilişki incelenmektedir. Çalışmada BIST 100 firmalarından verileri kesintisiz olan 75 adet firmanın 2017-2021 yılları arasındaki finansal bilgileri veri seti olarak ele alınmış ve incelenmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak net kar marjı, bağımsız değişken olarak ise uzun vadeli borç oranı, borçluluk oranı, aktif büyüklük ve verimlilik oranları kullanılmıştır. Çalışma yöntemi olarak panel veri analizi kullanılmıştır. Analiz EViews 11 programıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda uzun vadeli borç oranı ile net kar marjı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Diğer bağımsız değişkenler olan aktif büyüklük, borçluluk oranı ve verimlilik ile net kar marjı arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Büyüklük ve verimliliğin net kar marjı arasındaki ilişkinin pozitif, borçluluk oranı ve net kar marjı arasındaki ilişkinin negatif olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of corporations is to ensure their survival and achieve profitability. The factors influencing firm profitability continue to be the subject of ongoing research. This study investigates the relationship between capital structure decisions, firm size, efficiency, and firm profitability. The dataset comprises financial information from 75 companies listed on the BIST 100, spanning the period from 2017 to 2021. The dependent variable in this study is the net profit margin, while the independent variables include the long-term debt ratio, debt ratio, asset size, and efficiency ratios. Panel data analysis is employed as the research methodology, with the analysis conducted using the EViews 11 software. The findings indicate no statistically significant relationship between the long-term debt ratio and net profit margin. However, statistically significant relationships are observed between the remaining independent variables, namely asset size, debt ratio, efficiency, and net profit margin. The results suggest a positive association between size and efficiency and net profit margin, while a negative association is found between debt ratio and net profit margin.