Çerkes kültüründe gündelik hayat ve kadın
Everyday life and women in circassian culture
- Tez No: 798109
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Gündelik hayat kavramı bireylerin karşılıklı etkileşimi sonucunda ortaya çıkan ve sürekli olarak tekrar eden gündelik hayat pratiklerini ifade etmek için kullanılmaktadır. Gündelik hayatın sosyolojisi yapıldığında ise, sürekli olarak tekrar edilen, sıradanlaşan, bilindik hayatın ardında saklanan sosyal gerçekliği ortaya çıkarmak hedeflenmektedir. Hayatın olağan akışı içerisinde fark edemediğimiz ancak sosyoloji gözlüğünü taktığımızda anlamlandırıp, yorumlayabildiğimiz her şey bizlere toplumsal veriler sunmaktadır. Bu veriler; toplumsal davranışlar, eylemler, mekanlar, nesneler, işaretler, semboller ve dil gibi öğeleri içeren, hem gündelik hayatın bir parçası olup hem de yaşanılan toplumun kültürüne dair karineler sunan önemli göstergelerdir. Bu araştırmanın amacı ise, Gündelik hayatta Çerkes kültürünün nasıl inşa edildiğinin ortaya koyulmasıdır. Gündelik hayat içerisinde Çerkes kültürünün nasıl inşa edildiğini, bu inşa sürecinin önemli bir öznesi olan kadının konumunu, kendilerini nasıl tanımladıklarını, yer duygularını, dini mensubiyetlerini, gündelik hayat pratiklerinde oluşturdukları sosyal ve kültürel değerler sistemini ne şekilde yaşadıklarını ve bunu nasıl aktardıklarını ortaya çıkarmak araştırmanın diğer amaçları arasındadır. Buradan yola çıkarak araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kahramanmaraş ilinde ve Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine bağlı Kamışçık ve Büyükçamurlu köylerinde yaşayan 20 Çerkes kadınla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşme sonucunda elde edilen bulgular çerçevesinde temalar oluşturularak betimsel bir analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın en temel bulgusu, Çerkes kadınların gündelik hayat içerisinde Çerkes kültürüne ait geleneksel unsurları kısmi olarak devam ettirdiği ve bu unsurların zaman içerisinde kültürel çözülmeye uğradığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of everyday life is used to express the daily practice of life that occurs and repeats continuously as a result of the mutual interaction of individuals. And when sociology of everyday life is done, it is aimed to reveal the social reality that is constantly repeated, that is ordinary, that is hidden behind the familiar life. Everything that we can interpret and understand when we wear the sociology glasses, which we don't realize in the normal course of life, gives us social data. These data are social behavior, actions, places, objects, key indicators that include signs, symbols and language, are both part of everyday life and provide squares of the culture of the living community. The purpose of this research is to reveal how the Circassian culture is built in daily life. The other objectives of the thesis, which is to find out how the Circassian culture was built in everyday life, the position of the woman who is an important subject of this building process, how they describe themselves, how they experience their sense of place, their religious interests, their social and cultural values system in everyday life practices, and how they communicate it. Based on this, qualitative research method was used in the research. Semi-structured in-depth interviews were conducted with 20 Circassian women living in Kahramanmaraş province and Kamışçık and Büyükçamurlu villages of Göksun district of Kahramanmaraş. A descriptive analysis was carried out by creating themes within the framework of the findings obtained as a result of the interview. The most basic finding of the research is that Circassian women partially continue the traditional elements of Circassian culture in daily life and these elements have undergone cultural disintegration over time.