Elektrokimyasal İşleme yöntemi uygulanarak silindirik parçaların iç cidarına kanal açılması
Inner surface grooving of cylindrical parts in Electrochemical Machining
- Tez No: 798111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİRTAŞ, PROF. DR. BAHATTİN KANBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Uçak-uzay, medikal, savunma gibi ülkenin önde gelen üretim sektörlerinde Ti6Al4V, Inconel 718 ve Stellite21 gibi işlenmesi zor metallerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu tip malzemelerin alışılmış imalat yöntemleri kullanılarak üretilmesi takım yüzeyinde tahribatlara ve iş parçasının mekanik özelliklerinde bozulmalara neden olmaktadır. Bir temassız işleme yöntemi olan elektrokimyasal işleme (EKİ) yöntemi yüksek yüzey kalitesi ve düşük takım maliyetleri sebebiyle bu tip malzemelerin işlenmesinde tercih edilmektedir. Sunulan bu tezin konusu; çeşitli endüstrilerde önem arz eden içi boş silindirik parçalara kanal açma işleminin EKİ ile uygulanabilirliğinin araştırılması üzerinedir. Bu yöntemin hali hazırda serbest formlu yüzeylerin işlenmesinde kullanıldığı bilinmektedir. Fakat silindirik parçalarda iç cidara kanal açma işlemini gerçekleştirmesi hakkında bir bilgi birikimi bulunmamaktadır. Bundan dolayı yapılan ön çalışmada VBN yüzeyler 20 V değerinde 1 ve 1.5 mm boşluk mesafeleri için TEİN yüzeyler ile kıyaslandığında MİH değerinin sırasıyla %17.65 ile %20.01 arttığı belirlenmiştir. Bunun için farklı EKİ proses parametrelerinde ve değişken parametre değerlerinde deneyler yapılmış ve elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır. Bu kapsamda, silindirik parça üzerine kanal açmak amacıyla bu tez çalışmasında detayları verilmiş aparat tasarlanarak yine detayları verilecek olan takımın hareketine göre iş parçasının içinde sabit olarak duran veya iş parçası içine girerek eksen boyunca hareket eden bir takım yardımıyla EKİ yöntemi esaslarıyla silindirik iş parçası işlenmiştir. Özellikle aynı deney şartı olan hareketli takım tipinde belirlenen takım ilerleme hızı ve hızlı çıkış hareket tipine göre yaklaşık %19 malzeme işleme hızında artış görülmektedir. Sabit takımda aynı görev döngüsünde bu oran yaklaşık %22 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of difficult-to-machine metals such as Ti6Al4V, Inconel 718 and Stellite21 is recently increasing in the leading production industries of the country such as aerospace, medical and defense. The production of such materials using conventional manufacturing methods causes damage to the tool surface and deterioration in the mechanical properties of the workpiece. Electrochemical machining (ECM), which is a non-contact machining method, is preferred for processing such materials due to its high surface quality and low tooling costs. The subject of this thesis presented is; it is about investigating the applicability of the grooving process to hollow cylindrical parts with ECM, which is important in various industries. This method is already known to be used for processing freeform surfaces. However, there is no knowledge about performing the grooving process on the inner wall in cylindrical parts. Therefore, in the preliminary study, when VBN surfaces were compared with TEIN surfaces for 1 and 1.5 mm gap distances at 20 V, it was determined that the MİH value increased by 17.65% and 20.01%, respectively. For this, experiments were carried out with different ECM process parameters and variable parameter values and the results were compared. In this context, in order to open a groove on the cylindrical part, the apparatus whose details are given in this thesis has been designed, and the cylindrical workpiece has been machined with the ECM method with the help of a tool that is fixed in the workpiece or displacement along the axis by entering the workpiece according to the movement of the tool whose details will be given. In particular, there is an increase in the material machining speed of approximately 19% compared to the tool feed rate and rapid exit movement type determined in the moving tool type, which is the same test condition. This ratio was calculated as approximately 22% in the same duty cycle compared to the fixed tool.