İşletme yöneticilerinin karar alma tarzlarının kriz yönetimine etkileri: Sanayi işletmelerinde bir araştırma
The effects of business managers' decision-making styles on crisis management: A research in industrial enterprises
  1. Tez No: 798110
  2. Yazar: DOĞAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, özel sektörde faaliyet gösteren sanayi işletmelerinde görevli yöneticilerin karar alma tarzlarının kriz yönetimine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Örgütler, çoğu zaman biri bitmeden diğeri başlayan krizlerle karşı karşıya kalabilmekte ve iyi yönetilemeyen krizler örgütlere büyük zararlar verebilmektedir. Çalışmamızda kriz yönetimi kriz öncesi, kriz anı ve kriz sonrası süreçleri ele alınmış ve bu süreçlerdeki yönetim faaliyetleri üzerine yöneticilerin karar alma tarzlarının etkileri incelenmiştir. Yukarıda anlatılanlar doğrultusunda çalışmanın literatürde bir eksikliğe katkı sağlayacağı ve bu açıdan önem arz edebileceği söylenebilir. Ayrıca araştırma sonuçları, yöneticilerin kriz öncesi, kriz anı ve kriz sonrasındaki karar alma tarzlarının krizi yönetme aşamasındaki önemininin altını çizecek ve bu bağlamda sanayi işletmelerindeki yöneticilere ve çalışanlara konunun duyarlılığını hatırlatacaktır. Yapılan analizler sonucunda, yöneticilerin karar alma tarzlarının kriz yönetimine etkileri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kriz yönetiminin çıktılarının da (kriz öncesi, kriz anı ve kriz sonrası) yöneticilerin karar alma tarzlarına göre değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda, örgütsel çıktıları olumlu ve olumsuz yönde etkileyen karar alma tarzları belirlenmiştir. Etkin bir yöneticinin karar alma tarzlarını nelerin oluşturduğu, kriz yönetimi konusunda yürütülen kriz öncesi ve kriz anı faaliyetleri incelenmiş, kriz sonrası sonuçları ve öğrenimler konusunda saptamalar yapılmıştır. Bu çalışma literatüre kuramsal ve uygulama bağlamında katkı sunmaktadır. Çalışmanın teorik katkısı, yönetici karar alma tarzlarının kriz yönetimine olan etkilerinin bir modelde incelenmesi, sözkonusu ilişkilere yeni aracı değişkenlerin önerilmesi ve bu alandaki boşluğun doldurmasıdır. Çalışmanın uygulamaya getirdiği katkı ise, karar alma tarzlarının kriz yönetimi süreçlerine olan etkisinin geniş bir kapsamla ve birarada Türkiye'de ilk kez test edilmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effects of decision-making styles of managers working in industrial enterprises operating in the private sector on crisis management. All organizations sometimes find themselves in a crisis before one ends and crisis processes that are not managed well are devastating for organizations. In our study, it was ensured that the management activities were examined in terms of the decision-making style of the managers in a broad and scope to cover both the pre-crisis period and the post-crisis period. In the light of the above, it can be said that the study will contribute to the deficiency in the literature and will be important in this respect. In addition, the results of the research will reveal the importance of managers' decision-making styles in managing the crisis before, during and after the crisis, and will remind managers and employees of the sensitivity of the issue in this sense. As a result of the analysis, it has been determined that the decision-making style of managers has an impact on crisis management. At the same time, it is concluded that the results of crisis management (before the crisis, during the crisis and after the crisis) vary according to the decision-making style of the managers. In this context, the decision-making styles that affect the organizational results positively and negatively were determined, and determinations were made about the pre-crisis activities in crisis management, the activities applied during the crisis and the post-crisis effects, as well as the learning styles of an effective manager. This study contributes to the literature both theoretically and practically. Çalışmanın kuramsal katkısı, yönetici karar alma tarzlarının kriz yönetimine etkileri bir modelde incelenmesi, bu ilişkilerde yeni aracı değişkenlerin önerilmesi ve bu alandaki boşluğun doldurmasıdır. The contribution in implementation of the study, with a wide range of decision-making style encompasses a combination of the effects of the crisis management process and is being tested for the first time in Turkey.