Developing multi-criteria decision-making model for monitoring the performance of intelligent building construction project
Akıllı bina inşaat projesi performansının izlenmesi için çok kriterli karar verme modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 798157
- Danışmanlar: DOÇ. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bina inşaatı alanındaki akıllı konseptler, öncelikle binada kullanılan enerjinin azaltılmasıyla ilgilidir. Geliştirilmiş enerji tasarrufu yöntemleri ve çevre dostu tasarım ilkelerinin kullanılması bu alanda esastır. Akıllı binaların performansının izlenmesi, enerji tasarrufu konseptine dayalı bir projenin ilerlemesini izlemek için standart ölçütler olarak maliyet sapmasını (CV) ve program değişimini kullanır. Öte yandan, geleneksel teknik, tipik performans seviyelerinden varyans hakkında veri sunamaz. Delphi sonuçlarında inşaat maliyeti değişkenlerinde 19 etkili faktör gözlemlenmiştir. RII, akıllı bir binanın en etkili yönlerinin binadaki kat sayısı, yapısal tasarımın türü ve bina yüzeyine düşen gölgenin boyutu olduğunu gözlemledi. son olarak, Çok Kriterli Karar Verici (MCDM), planlanan değer (PV) ve gerçek değer (AC) sonuçlarında önemli farklılıklar gözlemledi. Mevcut yaklaşımın bir sonucu olarak, proje maliyetlerini ve zaman çizelgelerini daha hassas bir şekilde takip etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Intelligent concepts in the building construction field are primarily concerned with reducing building used energy. Improved energy-saving methods and the use of environmentally friendly design principles are essential in this field. monitoring the performance of intelligent buildings use the cost variance (CV) and schedule variation as standard metrics to track the progress of a project based on the save energy concept. The conventional technique, on the other hand, is unable to offer data on variance from typical performance levels. Delphi results of construction costs variables observed 19 effective factors. the RII observed that the most effective aspects of an intelligent building are the number of floors in the building, the kind of structural design, and the size of the shadow cast on the surface of the building. finally, the Multi-Criteria Decision Maker (MCDM) observed significant differences in planned value (PV) and actual value (AC) results. As a result of the current approach, it is possible to track project costs and timelines more precisely.