Assessment and simulation the impact of concrete strength on the structural performance of beams
Beton mukavemetinin kirişlerin yapısal performansı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 798156
  2. Yazar: YASIR MOHAMMED NAJI AL-HAREERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Betonun çekme mukavemeti, dış yükleme tarafından oluşturulan çekme gerilmesine daha az dayanma kabiliyetinde olduğundan, beton mukavemetinin artması, enine kesitteki çekme bölgesinin çekme gerilmesinin etkisini daha fazla kaldırabilme kabiliyetini artırabilir. çatlama bölümü durumuna ulaşmadan sınırlar. Çalışma, çekme bölgesinin iç dayanımını artırmak için betonun dayanımını artırma kapsamının etkili bir analizini oluşturmayı amaçlamıştır. Çalışma, kiriş genişliğinin, kirişin yüksekliğinin ve donatı alanının etkisini hesaba kattı ve ardından her parametrenin etki yüzdesini değerlendirdi. Kesitin yüksekliği daha büyük etki yüzdesini gösterdi, böylece çalışma, konsantre yük durumu için betonun basınç dayanımının yükün karesine bölünmesine atıfta bulunan dayanıklılık indeksi üzerindeki F(h) yüksekliğinin etkisine dayanan denklemler türetmiştir. ve üniform yükleme durumu için dağıtılmış yüklemenin karesi ile. Çalışma daha sonra F(h), b'yi elde etmek için çeşitli ışın genişliği değerleri için denklemi değiştirdi ve ardından çeşitli açıklık uzunluğu değerleri için F(h),b,h'yi elde etti. Çalışma, betonarme kirişin çeşitli yüksekliklerine ve genişliklerine dayalı olarak çatlamış yükün ve çatlamış üniform yüklemenin gerçek duruma yakın durumunu göstermek için her bir durum için türetilmiş denklemin olasılığını incelemek üzere iki durum yüklemesini (yoğunlaştırılmış yük ve üniform yükleme) kullandı. iki durum için mukavemet indeksi, denklemi işledikten sonra eğri uydurma teknikleri de dahil olmak üzere birçok çizelge oluşturarak incelenmiştir.Betonun mukavemeti 30 ila 50 MPa aralığında incelenmiş, çalışma sonuçları türetilen formüller ve çalışma gerilimi adımları ile açıklamıştır. RC boyutlarının belirli koşulları altında betonun dayanımını artırmak için karar vermeyi iyileştirmek için yeni denklemlerin uygulanabilirliğini gösteren düşük farklılıklar ile Çalışma, ANSYS programı kullanılarak 3 boyutlu görüntülerin simülasyonunu oluşturdu. belirtilen aralık, güvenlik faktörü değerlerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The tensile strength of concrete as it in less ability to resist the tension stress formed by the external loading, the increasing of the concrete strength can enhance the capability of the tension zone in the cross section to handle the effect of the tension stress for more upper limits without reaching the cracking section state. The study aimed to build effective analysis of the scope of increasing the strength of concrete to rise the internal strength of the tension region. The study took the effect of the width of beam, the height of the beam, and the reinforcement area into account then evaluated each parameter percent of impact. The height of the section showed the bigger impact percent so that the study derived equations based of the effect of the height F(h) on the strength index which referred to the compressive strength of concrete divided by the square of the load for concentrated load case and by the square of the distributed loading for uniform loading case. The study then modified the equation for various width of beam values to get F(h), b then for various span length values to get F(h),b,h. the study used the two cases loading (concentrated load and uniform loading to examine the possibility of the derived equation for each case to show the close to actual state of cracked load and cracked uniform loading based on various heights and widths of the RC beam. The strength index for the two cases was examined after the processing the equation by building many charts including curve fitting techniques. The strength of concrete was examined fro range 30 to 50 MPa, the study explained the results by the derived formulas and by the working stress steps with low differences indicating the applicability of the new equations to improve the decision making for increasing the strength of the concrete under specific conditions of the RC dimensions. The study built 3d images simulation using ANSYS program. The stress on the cross section for Fc in the mentioned range was investigated according the safety factor values