A numerical study of structural performance of reinforced concrete beam with hollow structural section and using fiber-reinforced polymer composites
İçi boş yapisal kesitli betonarme kirişin yapisal performansinin ve elyaf takviyeli polimer kompozitlerin kullanildiği nümerik bir çalişma
  1. Tez No: 798158
  2. Yazar: ZAINAB ABDULAMEER SABUR AL SHWELY
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Polimer gibi betonun dayanımı için güçlendirilmiş malzemelerin inşaat alanına girmesinin ardından bu çalışmada, güçlendirilmiş polimer Carpon liflerinin 3000 mm*300 mm* kirişlerde betonarme özelliklerine etkisi araştırılmıştır. 250 mm (A. Sirisonthi et al ) tarafından bir önceki çalışmada belirtilen özellik ve ölçülere bağlı olarak, biri zemin kirişi, ikinci model açıklığı 50*50 mm olan içi boş kiriş, model üç kiriş olmak üzere 4 modelin davranışının incelenmesi. U ile zemin )CFRP( tüm kiriş yüksekliği ve model dört kiriş içi boş 50*50 mm U şeklinde )CFRP( ANSYS APDL'deki tüm kiriş yüksekliği çatlak ve sehim altında ve 9 modeli üç grupta, grup önce inceliyoruz içerir (kirişin orta yüksekliği için kiriş zemini, cfrp levha ile kiriş zemini ve U cfrp ile kiriş zemini), ikinci grup (içi boş kiriş 50*50 mm, levha cfrp ile içi boş kiriş 50*50 mm ve içi boş kiriş 50*50 mm kirişin orta yüksekliği için U cfrp ile), inci üçüncü grup (kirişin orta yüksekliği için kiriş 100*100 mm, sac cfrp ile kiriş 100*100 mm ve kirişin orta yüksekliği için U cfrp ile kiriş 100*100 mm) eğilme momentinden kaynaklanan gerilmeler altında program analiziyle simülasyondan sonra SAP 2000'de , kayma gerilimi ve burulma . Çatlak ve sapma sonuçlarından, kirişin tüm yüksekliğinin U CFRP ile topraklandığı bulundu. Çatlaklar 126 KN yükte başladığından ve yük sapmasına daha yüksek tepki verdiğinden, kirişin tüm yüksekliği yük taşıma için en iyi modeldir. U ile içi boş model için )CFRP( tüm kiriş yüksekliği Çatlaklar 96 yükünde başlar ve yük sapmasına katı muadilinden daha az tepki verir, ancak içermeyen iki içi boş ve içi boş model için )CFRP( davranışa tanık olurlar) sapma ve çatlaklara yakınsamadır ve SAP 2000'in sonucunda, kirişin orta yüksekliği için U cfrp ile yekpare kiriş, canavar gerilmelerine tanık olmuştur ve U takviyesi en iyi takviye olmuştur.
Özet (Çeviri)
After the spread of the entry of reinforced materials for the resistance of concrete such as polymers into the field of construction, in this study researched the effect of adding reinforced polymer Carpon fibers on the properties of reinforced concrete in beams of 3000 mm*300 mm*250 mm depending on the specifications and measurements mentioned in the previous study by (A. Sirisonthi et al ) , the studying the behavior of 4 models one of them soild beam , model two was beam hollow with openin 50*50 mm , model three beam soild with U )CFRP( all the height of beam and model four beam hollow 50*50 mm with U shape of )CFRP( all the height of beam in ANSYS APDL under crack and deflection and we study 9 models in three groups, group first contained (beam soild, beam soild with sheet cfrp and beam soild with U cfrp for the middle hight of beam), second group (hollow beam 50*50 mm, hollow beam 50*50 mm with sheet cfrp and hollow beam 50*50 mm with U cfrp for the middle hight of beam), third group (hollow beam 100*100 mm, hollow beam 100*100 mm with sheet cfrp and hollow beam 100*100 mm with U cfrp for the middle hight of beam) in SAP 2000 after simulation with program ansys under stresses resulting from bending moment, shear stress and torsion . From the results of crack and deflection found that the beam soild with U CFRP all the height of beam is The best model for load-bearing, as cracks begin at load126 KN and a higher response to load deflection. As for the hollow model with U )CFRP( all the height of beam Cracks started at load 96 and less response to load deflection than its solid counterpart , but for the two solid and hollow models that do not contain )CFRP( their witness the behavior is convergence to deflection and cracks and from result of SAP 2000 the beam solid with U cfrp for the middle hight of beam witnessed the beast stresses and the U reinforcement was the best reinforcement.