Anew model for construction project management: Case study project time scheduling
İnşaat proje yönetiminde yeni bir model: Vaka çalışması proje zaman çizelgesi
- Tez No: 798160
- Danışmanlar: DOÇ. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bir inşaat projesini başarılı bir şekilde yönetmek için çok sayıda insanın koordine edilmesi gerekir. Koordinasyon için zorluk, proje zaman çizelgesidir. İnşaat projelerinin nadiren başlangıçta belirtilen süre içinde sona erdiği iyi bilinmektedir. Bu makale, zaman gecikmesine neden olan ana değişkenlerin etkisi altında projeleri yönetmek için yeni bir yöntem sunmaktadır. bu hedefe ulaşmak için, kritik yol yöntemi (CPM) ile bir dizi değişken arasındaki bir kombinasyon test edilmiştir. kullanılan değişkenler proje boyutu, proje karmaşıklığı, personelin mevcudiyeti, mevcut teknoloji, personelin becerisi ve proje yeridir. Irak'taki çalışma koşullarında projenin başarısı, müşteri beklentilerinin karşılanması veya aşılması ve işin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanması gibi bu faktörlere bağlıdır. Sonuçlar, (CPM) zaman çizelgesi ile proje gecikmesine neden olan etkili faktörler arasında önemli bir korelasyon olduğunu gözlemledi.
Özet (Çeviri)
In order to successfully manage a construction project, a huge number of people must be coordinated. The challenge for coordination is the project time schedule. It's well-known that building projects rarely end within the deadline set out at the outset. This paper presents a new method for managing projects under the effect of the main variables that cause the time delay. to achieve this target, a combination between the critical path method (CPM) and a set of variables has been tested. the used variables are project size, project complexity, availability of staff, available technology, the skill of staff, and project location. Project success under Iraqi working conditions depends on these factors, which include meeting or surpassing client expectations and completing the work on schedule and within budget. the results observed a significant correlation between (CPM) time schedule and effective factors that caused the project time delay.