Anti-balistik füzelerin ateş kontrolü
Fire control of anti ballistic missiles
- Tez No: 798172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, günden güne gelişen balistik füze teknolojisine karşı ihtiyaç olarak doğan Hava Savunma Füzelerinin incelenerek atmosfer dışı önleme yapabilecek Anti Balistik Füze Sistemlerinin bu kabiliyetine ilişkin öğretiler oluşturulması hedeflenmiştir. Farklı kategorilerde, kısa, orta, ara ve kıtalararası balistik füzeler için yörünge hesapları gerçekleştirilmiş ve MATLAB-Simulink programı kullanılarak yörünge benzetimleri oluşturulmuştur. Hava Savunma Sistemlerine ilişkin temel kavramlar açıklanmış ve nasıl sınıflandırıldığı örnekler ile aktarılmıştır. Hava Savunma Füze Sistemlerinde kullanılabilecek güdüm yöntemleri incelenerek Balistik Füzelere karşı Oransal Seyir Güdüm Yöntemi uygulaması ile kaçırma mesafesinin en aza indirilebileceği gözlemlenmiştir. Atmosfer Dışı önleme yapabilen Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemleri temel alınarak, 4 farklı kategorideki Balistik Füzelerin, Oransal Seyir Güdüm yöntemi kullanılarak önlenmesi amaçlanmıştır. MATLAB-Simulink programı ile belirli zaman aralıklarında ardışık benzetimler gerçekleştirilen senaryolar için önleme bölgesi ve önleme zamanı çıkartılmıştır. Elde edilen veriler interpolasyon yöntemi uygulanarak önleme zamanı, irtifa-zaman ve mesafe-zaman grafikleri ile gösterilmiştir. Çalışmalarda elde edilen veriler paylaşılarak, Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi kullanıcısı için zaman çizelgesine bağlı bir atış idaresi yöntemi oluşturulmuştur. Çalışmaların ileri dönemlerde en iyilenmesine yönelik yorumlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the Air Defense Missiles that arise as a need against the developing ballistic missile technology day by day and to create doctrines about the capability of Anti Ballistic Missile Systems that can perform exo-atmospheric interception. Trajectory calculations were performed for short, medium, intermediate, and intercontinental ballistic missiles in different categories, and trajectory simulations were created using the MATLAB-Simulink programme. The basic concepts of Air Defense Systems are explained and how they are classified is explained with examples. By examining the guidance methods that can be used in Missile Systems, it has been observed that the evasion distance can be minimized by applying the Proportional Navigation Guidance Method against Ballistic Missiles. Based on High Altitude Air Defense Missile Systems capable of exo-atmospheric interception, it is aimed to prevent Ballistic Missiles in 4 different categories by using the Proportional Navigation Guidance method. With the MATLAB-Simulink program, the interception region and the interception time were extracted for the scenarios in which sequential simulations were performed at certain time intervals. Obtained data is shown with avoidance time, altitude-time, and distance-time graphs by applying the interpolation method. By sharing the data obtained in the studies, timetable-based doctrines were created for the user of the High Altitude Air Defense Missile System. Comments on the optimization of the studies in the future are given.