Yeni bir kolorimetrik kemosensör ile siyanür iyonlarının spektrofotometrik tayini
Spectrophotometric determination of cyanide ions with a new colorimetric chemosensor
- Tez No: 798178
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ŞATIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, su numunelerinde siyanür (CN-) iyonlarının tayini için yeni bir kemosensör 5-kloro-2-(2'-hidroksifenil)benzotiyazol (Cl-HPBT) kullanılmıştır. Siyanür tayini için Cl-HPBT'nin algılama özellikleri UV-GB absorpsiyon spektroskopisi ile araştırılmıştır. Kemosensör, incelenen tüm anyonlar (F-, Cl-, Br-, NO3-, SO42-, SCN-, I-, C2O42-, HPO42-, CrO42-, CO32-, CH3COO-) arasında siyanür iyonlarına karşı iyi bir seçicilik sergilemiştir. Kemosensörün rengi CN- varlığında renksizden sarıya dönüşmüştür. Cl-HPBT ve CN-' nin etkileşim mekanizması NMR deneyleri ile doğrulanmış ve stokiyometrik oranın Job's yönteminden 1:1 olduğu belirlenmiştir. Bağlanma sabiti (Ka) değerinin Benesi-Hildebrand eşitliğinden 2,9x103 M-1 olduğu bulunmuştur. CN- için kemosensör tabanlı yöntemin gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı sırasıyla 5,4x10-7 M (0,54 µM) ve 1,8x10-6 M (1,8 µM)'dır. Çeşitli su örneklerinde CN- tayini, kemosensör tabanlı bu yöntem kullanılarak başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new chemosensor 5-chloro-2-(2'-hydroxyphenyl)benzothiazole (Cl-HPBT) was used for the determination of cyanide (CN-) ions in water samples. The sensing properties of Cl-HPBT for cyanide determination were investigated by UV-Vis absorption spectroscopy. The chemosensor exhibited good selectivity to cyanide ions among all studied anions (F-, Cl-, Br-, NO3-, SO42-, SCN-, I-, C2O42-, HPO42-, CrO42-, CO32-, CH3COO-) The chemosensor color changed from colorless to yellow in the presence of CN-. The interaction mechanism of Cl-HPBT and CN- was confirmed by NMR experiments and the stoichiometric ratio was obtained at 1:1 from Job's method. The binding constant (Ka) value was found to be 2,9 x 103 M-1 by the Benesi-Hildebrand equation. The limit of detection (LOD) and the limit of quantification of the chemosensor-based method for CN- was determined as 5,4 x 10-7 M (0,54 µM) and 1,8 x 10-6 M (1,8 µM) respectively. The determination of CN- in various water samples was successfully applied by using this chemosensor-based method.