Bir veya birden fazla halkalı sensör özellik gösteren moleküllerin sentezi
Synthesis of molecules with one or more ring sensor features
  1. Tez No: 672560
  2. Yazar: GÖKHAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çevresel ve biyolojik sistemler için geçiş metali iyonları olan Cu+2 ve Fe+3 seviyelerinin verimli değerlendirilmesi için daha hassas ve seçici floresan kemosensörlerin tasarlanması önemli bir konu haline gelmiştir. Bu bilgilere dayanarak, çok fonksiyonlu bir floresan kemosensör olarak yeni bir karbazol türevi (Z) -2- (3 - (((9-heptil-9H-karbazol-3-il) metilen) amino)-9H-karbazol-9-il) (6) sentezini rapor ettik. Sentezlenen moleküller, 1H NMR, 13C NMR, FT-IR ve MALDİ-TOF spektroskopik verileri kullanılarak karakterize edildi. Bileşik 6 için iki farklı metal iyonunun indüklediği optik değişiklikler ACN: H20 (50: 50) çözeltisinde pH: 7.0'de yapıldı. UV-Vis spektroskopisi ile Fe+3'ün seçici kolorimetrik tanınması ve floresans spektroskopisi ile Cu+2'nin florojenik tanınması araştırılmıştır. Floresan tanıma işleminde, diğer metal iyonlarına kıyasla paramanyetik Cu+2 iyonunun stokiyometrik bağlanmasıyla, bileşik 6'nın flüoresanı“turn off”olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Designing more sensitive and selective fluorescent chemosensors for efficient assessment of Cu2+ and Fe3+ levels, which are transition metal ions for environmental and biological systems, has become an important issue. Based on this information, we reported the synthesis of a new carbazole derivative (Z)-2-(3-(((9-heptyl-9H-carbazol-3-yl)methylene)amino)-9H-carbazol-9-yl)ethan-1ol (6) as a multifunctional fluorescent chemosensor. The synthesized molecules were characterized using 1H NMR, 13C NMR, FT-IR, and TOF-MS spectroscopic data. Optical changes induced by two different metal ions for compound 6 were made in pH 7.0 at ACN: H2O (50: 50) solution. Selective colorimetric recognition of Fe3+ by UV-Vis spectroscopy and fluorogenic recognition of Cu2+ by fluorescence spectroscopy were investigated. In fluorescent recognition process, paramagnetic Cu2+ ion compared to other metal ions was found to“turn off”the fluorescence of compound 6 by binding stoichiometry.