Developing intelligent algorithm for bright green building construction management
Parlak yeşil bina yönetimi için akıllı algoritma geliştirmek
  1. Tez No: 798191
  2. Yazar: SABA ALI ABDULWAHHAB ABDULWAHHAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeşil ve akıllı konsept, parlak yeşil binada bir araya geliyor, enerji yönetimi kontrollerine sahip sistem, enerji tasarrufu sağlamak, verimliliği artırmak ve güvenliği artırmak için bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanan otomatik yapılarla birlikte kullanılıyor. Akıllı algoritma, inşaat proje yönetimini geliştirmek için kullanılan bir tekniktir. Gözlemlenen süreçle ilişkili birçok değişken olduğunda kullanılır. Yapay sinir ağları (YSA), proje süreçlerinin amacına ulaşılıp ulaşılamayacağını veya süreçlerde bir kayma olup olmadığını analiz etmede etkili bir araçtır. Bu hedeflere ulaşmak için, mevcut araştırmadaki inşaat projelerinin maliyet-etkin unsurlarına ulaşan çabalar, bir anket anketi, uzman görüşmeleri ve önceki araştırmaların keşfedici bir araştırması yoluyla belirlendi. Daha sonra MATLAB yazılım kodunu kullanarak bir YSA modeli oluşturmak, ilk önce modeli oluşturmak için kullanılacak uygulamayı seçmek olan bir dizi işlem gerektirdi. Kullanım kolaylığına ve bulguları çıkarma yeteneğine ek olarak, Microsoft Excel uygulaması maliyet değişkenleriyle başa çıkmak için. Sonuçlar, yeşil ve akıllı bina tipini seçmek ve sınıflandırmak için üstün bir seçim yöntemi olduğunu gözlemledi.
Özet (Çeviri)
Green and intelligent concept come together in bright green building, the system with energy management controls is used with automated structures that use information and communication technology to save energy, increase efficiency, and improve security. Intelligent algorithm is a technique used to enhance the construction project management. It is used when there are many of variables associated with the observed process. The artificial neural network (ANN) is an effective tool in analyzing whether the aim of project processes is in can be achieved or the is a shift in the processes. In order to attain these goals, the efforts in the present research achieved the cost-effective elements of construction projects were identified via a questionnaire survey, expert interviews, and an exploratory search of previous research. Then created an ANN model by using MATLAB software code for entailed a number of processes, the first of which was to choose the application that would be used to construct the model. In addition to its simplicity of use and ability to extract findings, the Microsoft Excel application to deal with cost variables. The results observed a superior selection method for choosing and classifying the green and intelligent building type.