İndol-peptit türevleri sentezi
Synthesis of indole-peptide derivatives
  1. Tez No: 798192
  2. Yazar: ŞENAY AKKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜÇÜKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Azot içeren heterosiklik bileşikler çok çeşitli biyolojik aktiviteler gösterdiklerinden, sentezleri organik kimyada her zaman ilgi çekici bir alan olmuştur. Azot içeren heterosiklik bileşiklerden birisi olan indol türevleri de çok çeşitli fizyolojik özelliklere sahiptir ve bu nedenle de birçok ilacın yapısında yer almıştır. Bu tez çalışmasında, muhtemel fizyolojik özellik sergileyebileceği ümidiyle indol halkası içeren triptamin seçilmiş ve bunun dipeptit türevleri hazırlanmıştır. Bu kapsamda sekiz adet yeni dipeptit-triptamin türevi sentezlenerek yapıları NMR, IR ve elementel analiz yöntemleri ile aydınlatılmış ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds containing nitrogen have always been an interesting area in organic chemistry due to their diverse biological activities. Indole derivatives, one of the heterocyclic compounds containing nitrogen, also have various physiological properties and have been included in the structure of many drugs. In this thesis study, the triptamine containing an indole ring is selected with the hope of showing potential physiological properties and its dipeptide derivatives are prepared. In this context, eight new dipeptide-triptamine derivatives were synthesized, and their structures were clarified by NMR, IR, and elemental analysis methods, and their physical properties were determined.