Cytotoxic effects of Urtica dioica on the C6 glioblastoma cell line
Urtica dioica'nın C6 glioblastoma hücre dizisi üzerindeki sitotoksik etkileri
- Tez No: 798193
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TACER CABA, PROF. DR. GÜLAY BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Beyin kanseri, beyindeki kötü huylu hücrelerin çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Kanser hücreleri, tümörün türüne bağlı olarak yavaş veya hızlı büyüyebilen tümörler geliştirebilirler. Beyin kanseri tedavisi, tümörün çıkarılmasına ve ardından kalan kanser hücrelerinin ortadan kaldırılmasına odaklanır. Urtica dioica kanser hücreleri ve diğer hücreler üzerinde farklı tedavi edici etkiler sağlayabilecek bir tıbbi bir bitkidir. Bu çalışma, Urtica dioica'nın insan kanser hücre dizisi üzerindeki etkisine odaklanmış olup, MTT tayinini kullanrak bitki ekstraktlarının sitotoksik aktivitelerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Ayrıca çalışma kapsamında toplam nem ve kül içerikleri, toplam fenolik içerik, toplam antioksidan aktivite ve fenolik madde profili tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brain cancer is caused by the proliferation of malignant cells in the brain. Cancer cells develop tumors, which can grow slowly or quickly based on the kind of tumor. The treatment for brain cancer concentrates on removing the tumor and then eliminating any cancer cells that remained. Urtica dioica is a medicinal plant that has different therapeutic effects on cancer cells and other cells. This study focused on the effect of the Urtica dioica on the C6 glioblastoma brain cancer cell line and used the MTT assay to reveal the cytotoxic activity. This study showed that the IC50 for Urtica Dioica that was mixed with water was 19.71µg/ml, and for Urtica Dioica that mixed with ethanol, the IC50 was 8.89 µg/ml. Moreover, the total moisture and ash contents, the total phenolic content, the total antioxidant activity, and the phenolic substance profile were detected.