Investigation of cytotoxic and apoptotic effects of urtica dioica agglutinin on different cancer cells
Urtıca dıoıca aglutının farklı kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması
- Tez No: 342771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN ALPSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Urtica dioica bitkiler aleminde Urticaceae ailesine ait bir bitkidir. U. Dioica? nın yaprakları, tohumları, kökleri ve çiçeği ile ilgili pek çok araştırmalar mevcuttur. Kimyasal bileşenleri dolayısıyla U. Dioica hep ilgi alanı olmuştur. U. Dioica aglütinin Urtica dioica? nın köklerinde saflaştırılmış bir bileşenidir. Bu çalışmada, Urtica dioica? yı en güzel temsil eden içeriklerinden biri olan Urtica dioica aglütinin sitotoksik ve apoptotik etkilerini; farklı konsantrasyonlarda (1, 5, 10, 20 µM) ve farklı kanser hücre hatları olan, mide kanseri (AGS) ve embriyonik böbrek hücre (HEK) hatları üzerinde sırası ile LDH (laktat dehidrogenaz), WST-1 (hücre çoğalması), xCELLigence (gerçek zamanlı hücre sayımı), TUNEL (apoptotik test) testlerini sırasıyla uygulayarak güncel bir araştırma ortaya koyduk. Sonucunda tüm bu süreçler toplu olarak; Urtica dioica aglütinin en yüksek konsantrasyondaki (20 µM) uygulanışının AGS ve HEK hücre hatları üzerinde 48 saatlik süreç sonrasında apoptotik ve hücre büyümesini durdurucu etkileri olduğunu gösterdi. Bu yüzden; bizim Urtica dioica aglütinin hakkındaki güncel bilgimiz, UDA? nın gelecekte kanser tedavi stratejileri arasında kullanılabileceğini doğruluyor.
Özet (Çeviri)
Urtica dioica, stinging nettle, is a species of the Urticaceae family. There have been a plethora of researches with respect to leaves, seeds, roots, and flowers of U. dioica. On account of different chemical constituents, U. dioica has been an area of interest. Urtica dioica agglutinin is a component of U. dioica, purified from its rhizomes. In this review, we summarized an updated research to investigate the cytotoxic and apoptotic effects of one of a good representative ingredients of U. dioica, Urtica dioica agglutinin, at different concentrations (1, 5, 10, 20 µM) on discrepant types of cancer cell lines which are stomach cancer (AGS) and human embryonic kidney (HEK) cell lines by carrying out LDH (lactate dehydrogenase), WST-1 (cell proliferation), xCELLigence (real-time cell counter), TUNEL (apoptotis) assays, respectively. Very recently all together, these processes suggested that Urtica dioica agglutinin in highest concentration, 20 µM, has antiproliferative and apoptotic effects on AGS and HEK cell lines after 48 hours. Ergo, our current information regarding Urtica dioica agglutinin UDA confirms that UDA may be made use in cancer therapeutic strategies as a primary cure in the future.