Urtica dioica effect on cell proliferations in C6 glioma cells
C6 glioma hücrelerinde hücre çoğalmalarına urtika dioica etkisi
  1. Tez No: 814733
  2. Yazar: HAJAR MOUSSA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. DEMET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya çapında milyonlarca insan, küresel bir sağlık sorunu olmaya devam eden çeşitli kanser türlerinden etkilenmektedir. Kötü prognozu ve sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle, özellikle agresif bir beyin kanseri türü olan glioma, büyük terapötik zorluklar sunar. Kemoterapi ve radyasyon terapisini içeren geleneksel tedavilerin karışık sonuçları ve önemli yan etkileri olmuştur. Mevcut tedavileri desteklemek için şifalı bitkiler kullanmak gibi alternatif stratejilerin araştırılmasına ilgi artıyor. Urtica dioica, olası antikanser etkileri olan uygun bir aday olarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Çeşitli testler kullanılarak, bu çalışma Urtica dioica ekstraktının C6 glioblastoma hücreleri üzerindeki etkilerini inceledi. 83.17µg /ml'lik bir IC50 ile MTT deneyi önemli bir sitotoksik etki gösterdi. 25 µg/ mL'lik ve 50 µg/ mL'lik konsantrasyonda, ekstrakt ayrıca Xceligence tahlili kullanılarak hücre büyümesinde önemli bir düşüş gösterdi. Toplam oksidatif stres (TOS) ve toplam antioksidan durumu (TAS) deneyi, oksidatif streste bir azalma ve antioksidan kapasitede bir gelişme gösterir. İmmünofloresan analizimiz, C6 glioma hücrelerinin daha yüksek konsantrasyonlarda (50 µg/mL) Urtica dioica ekstresi ile işlenmesinin Bax ekspresyonunda artışa ve Bcl-2 ekspresyonunda azalmaya yol açtığını ortaya çıkardı; Beclin 1, otofaji ile ilgili proteinlerin potansiyel bir yukarı regülasyonunu gösterir. Bu sonuçlar, Urtica dioica ekstraktının C6 glioblastoma hücre sağkalımı, gen ekspresyonu ve protein seviyeleri üzerindeki çeşitli etkilerini göstermekte ve bunun bir beyin kanseri tedavisi olarak potansiyelini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Millions of people worldwide are affected by various forms of cancer, which continues to be a global health concern. Due to its poor prognosis and limited therapy options, glioma a particularly aggressive kind of brain cancer, offers major therapeutic challenges. Traditional treatments including chemotherapy and radiation therapy have had mixed results and important adverse effects. In order to support current therapies, there is rising interest in researching alternative strategies, such as using herbal medicinal plants. Urtica dioica, has gained attention as a viable candidate with possible anticancer effects. Using a variety of tests, this study examined the effects of Urtica dioica extract on C6 glioblastoma cells. With an IC50 of 83.17µg/ml, the MTT experiment demonstrated a considerable cytotoxic impact. At a concentration of 25 µg/mL and 50 µg/mL, the extract also showed a significant decrease in cell growth using the Xceligence assay. The experiment of the total oxidative stress (TOS) and total antioxidant status (TAS) indicating a reduction in oxidative stress and an improvement in antioxidant capacity. Our immunofluorescence analysis revealed that treatment of C6 glioma cells with Urtica dioica extract at higher concentrations (50 µg/mL) led to increased Bax expression and decreased Bcl-2 expression, suggesting a potential induction of apoptosis, as well as increased levels of LC3 and Beclin 1, indicating a potential upregulation of autophagy-related proteins. These results demonstrate the various effects of Urtica dioica extract on C6 glioblastoma cell survival and protein levels, suggesting its potential as a brain cancer treatment.