Torbalı ilçesinde sanayinin yoğun olduğu bölgelerde ağır metal kirliliğinin incelenmesi ve bitkilerle biyoıslah çalışması
Assessment of heavy metal contamination in the vicinity of Torbalı industrial zone and phytoremediation study
- Tez No: 798195
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ AZBAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ağır metaller, yer kabuğunun doğal bileşenlerinde yer almaktadır fakat dünyadaki nüfus artışı ve sanayinin giderek gelişmesiyle birlikte kirlenmiş toprak alanlarda artışa neden olmaktadır. Toprakta ve suda birikmesiyle canlı organizmalar üzerinde toksik etkiye sebep olmaktadırlar. Bitkilerle ağır metal giderimi ise sürdürülebilir ve çevre dostu bir arıtım sağlamaktadır. Sanayinin yoğun olarak bulunduğu İzmir'in Torbalı ilçesinde seçilen beş bölgede belirlenen ağır metal analizleri yapılmış olup, ağır metaller bakımından en fazla kirliliğe sahip olan bölge seçilerek burdan alınan topraklarla saksılara ekilmek suretiyle çeşitli bitkiler denenmiş olup sonuçlar verilmiştir. Bu çalışmada 2018-2019 yılları arasında yaz ve bahar aylarında numuneler alınmış ve analizleri yapılmıştır. Tespit edilen ağır metal miktarları izin verilebilir sınır değerlerle karşılaştırarak değerlendirilmiş ve kirlilik haritası çıkarılmıştır. Kirlilik oranı en yüksek olan bölgeden alınan toprakla saksılarda bitki denemeleri yapılmıştır. Saksı toprağı ve bitkilerden alınan numuneler tekrar analiz edilerek sonuçlar verilmiştir. Bu çalışmada en yüksek miktarda ağır metal içeren 5. bölge 8. numunenin olduğu yer seçilmiştir. Sonuçlara göre en yüksek absorblama değerleri; Cu (11,56 mg/kg) için Portulaca oleracea, Ni (10,30 mg/kg) için Typha, Cd (0,52 mg/kg) için ile Urtica, Cr (17,44 mg/kg) için Typha, Zn (28,98 mg/kg) için Urtica ve Pb için ise 11,63 mg/kg ile Typha'dır.
Özet (Çeviri)
Heavy metals are located in the natural components of the earth's crust, but with the increase in population in the world and the gradual development of industry, it causes an increase in contaminated soil areas and the level of pollution increases in direct proportion to the development of the countries. They cause toxic effects on living organisms by accumulating in soil and water. Heavy metal analyzes were carried out in five selected regions in Torbalı district of İzmir, where the industry is concentrated, and the region with the highest pollution in terms of heavy metals was selected, and various plants were tested by planting them in pots with the soils taken from here. In this study, samples were taken and analyzed in summer and spring months between 2018-2019. The heavy metal amounts detected were evaluated by comparing them with permissible limit values, and a pollution map was drawn. Plant experiments were carried out in pots with soil taken from the region with the highest pollution rate. The two regions (5 and 8) with the highest amount of heavy metals of this kind and are quite receivable. According to the results maksimum absorbation values; Portulaca oleracea (Cu - 11.56 mg/kg), Typha (Ni - 10.30 mg/kg), Urtica (Cd - 0.52 mg/kg), Typha (Cr 17.44 mg/kg), Urtica (Zn 28.98 mg/kg) and Typha ( 11.63 mg/kg).