Parkinson hastalarında otonomik disfonksiyon ve cinsel işlev bozuklukları arasındaki ilişki
The relationship between autonomic dysfunction and sexual dysfunctions in parkinson's disease
- Tez No: 798216
- Danışmanlar: DR. HACI ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Parkinson hastalığı (PH) motor ve non motor bulgularla karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Otonomik disfonksiyon non motor bulgulardan birisi olup gastrointestinal, kardiyovasküler, genitoüriner ve termoregülatuvar sistem gibi birçok sistemi etkiler. Cinsel işlev bozukluğu (CİB), Parkinson hastalarında sık görülmesine ve hayat kalitesi üzerindeki olumsuz etkisine rağmen sıklıkla ihmal edilen bir konudur. Bu çalışmada, CİB ile diğer sistemlere ait otonomik disfonksiyon bulguları ve PH şiddeti arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kesin idiopatik PH tanılı 41 erkek ve 35 kadın hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri ve hastalık süreleri kaydedildi. Hastalara Birleşik Parkinson hastalığı değerlendirme ölçeği (BPHDÖ), Hoehn Yahr ölçeği, Beck depresyon envanteri, SCOPA AUT skalası (Scales for outcomes in Parkinsons's disease Autonomic Dysfunction), kısa QUİP (Questionnaire for Impulsive-Compulsive Disorders in Parkinson's Disease) ve ASEX ölçeği (Arizona Sexual Experiences Scale) uygulandı. Arizona cinsel yaşantılar ölçeği toplam puanının 19 ve üzeri olması veya herhangi bir soruda 5 ve üzeri puan alınması CİB olarak değerlendirildi. Cinsel işlev bozukluğu olan ve olmayan hasta grupları arasında demografik özellikler ve ölçeklerden elde edilen puanlar kıyaslandı. Cinsel işlev bozukluğu şiddeti ile otonom bulguların ağırlığı ve hastalık evresi arasında korelasyon olup olmadığı değerlendirildi. Bulgular: Hastalar cinsel işlev bozukluğu olanlar (%53,9) ve olmayanlar (%46,1) olarak iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Parkinson's disease (PD) is a neurodegenerative disease characterized by motor and non-motor symptoms. Autonomic dysfunction is one of the non-motor findings and affects many systems such as gastrointestinal, cardiovascular, genitourinary and thermoregulatory systems. Sexual dysfunction (SD) is an issue that is often neglected despite its frequent occurrence in Parkinson's patients and its negative impact on quality of life. The aim of this study is to investigate the relationship between SD and signs of autonomic dysfunction of other systems and the severity of PH. Materials and Methods: Total 41 male and 35 female patients with definite idiopathic PH diagnosis were included in the study. Demographic characteristics and duration of the disease of the patients were recorded. The Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS), Hoehn Yahr scale, Beck depression inventory, SCOPA AUT questionnaire (Scales for outcomes in Parkinsons's disease Autonomic Dysfunction), short QUIP (Questionnaire for Impulsive-Compulsive Disorders in Parkinson's Disease) and ASEX (Arizona sexual experiences scale) were applied to the patients. Having a total score of 19 or above on the Arizona sexual experiences scale or having a score of 5 or above on any question was considered as SD. Demographic characteristics and scores obtained from the scales were compared between the patient groups with and without sexual dysfunction. It was evaluated whether there was a correlation between the severity of sexual and autonomic dysfunctions and stage of the disease Results: The patients were classified as two groups; those with sexual dysfunction (%53,9) and without (%46,1).