Improving energy management in conventional buildings to achieve sustainable building using bım technology
- Tez No: 798278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED MOHSEN SEYEDI VIAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
BIM (Bina Bilgi Modellemesi) kullanımı yoluyla BIM 6D olarak bilinen BIM metodolojisini kullanarak binanın enerji modelini elde edebiliriz. Dijital modelde yer alan bilgiler, binanın gerçek enerji davranışını taklit etmemizi ve binanın performansını iyileştirmek ve daha sürdürülebilir hale getirmek için stratejiler önermemizi sağlar. BIM 6D simülasyonu, sadece yeni binalar için değil, aynı zamanda mevcut bina rehabilitasyonu için de bina tasarımı ve işletimi hakkında karar vermemizi sağlar. BIM 6D'nin kullanılması, yukarıda belirtilen rehabilitasyonun enerji etkisinin tam bir analizine ve ek optimizasyon seçeneklerinin önerilmesine izin vererek, sürdürülebilir binanın kullanımında daha yüksek kalite ve rahatlık sağlar. Çalışma konumuz, Irak'ta 224 metrekare alana sahip, enerji tüketiminde azalma elde etmek ve çevre dostu bir bina yapmak için rehabilite edilen bir konut binasıdır. enerji tüketimi, binanın mevcut tüketiminin %50'si kadardır ve bu oran çok büyük ve uygulanabilir kabul edilmektedir. BIM 6D'de gerçekleştirilen bir dizi simüle edilmiş optimizasyon tekniğinin, yalnızca binanın ısıtma ve soğutma sistemini değiştirerek nasıl toplamda %50'ye ve %28'e kadar enerji tasarrufu sağladığını inceleyebildik.
Özet (Çeviri)
Through the uses of BIM (Building Information Modelling) Using the BIM methodology known as BIM 6D, we may acquire the building's energy model. The information contained in the digital model enables us to mimic the building's actual energy behaviour and to recommend strategies for improving the building's performance and making it more sustainable. BIM 6D simulation enables us to make judgments about building design and operation not only for new buildings, but also for current building rehabilitation. Using BIM 6D allows for a full analysis of the energy impact of the aforementioned rehabilitation, as well as the suggestion of additional optimization options, resulting in higher quality and convenience in the use of the sustainable building. Our study topic is for a residential building in Iraq with an area of 224 square meters that is being rehabilitated to obtain a reduction in energy consumption and to make it an environmentally friendly building After applying all possible improvement options, it was concluded that the reduction in energy consumption amounts to 50% of the current consumption of the building, and this percentage is considered very large and feasible. We were able to examine how a set of simulated optimization techniques performed in BIM 6D delivers energy savings of up to 50% overall and up to 28% just by modifying the building's heating and cooling system.