Meme kitlelerinin ultrasonografik ve mammografik bulgularının histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılması
Comparison of mammographic and ultrasonographic findings with histopathologic results in breast masses
- Tez No: 79828
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup kadın popülasyonunun yaklaşık %7'sinde rastlanmaktadır. Meme kanserinin mortalitesinin yüksek olması nedeniyle mammografi ve US gibi görüntüleme yöntemleriyle erken tanı konulması ve tedaviye başlanması mortaliteyi azaltmak açısından çok önemlidir. Bu çalışmada 67 olgunun mammografik ve ultrasonografık bulgularıyla histopatolojik sonuçlan karşılaştırılmış ve malign lezyonlann benign olanlardan ayıranında görüntüleme yöntemlerinin doğruluğu araştırılmıştır. Malign meme kitlelerinin saptanmasında mammografinin duyarlılığı %85.7, seçiciliği %100 bulunurken, aynı değerler US için %85.4 ve %80 olarak bulunmuştur. Tek başlarına kullanıldıklarında mammografi ve ultrasonografi yüksek duyarlılık ve seçicilik oranlarına sahip olmalarına rağmen, her iki modalitenin tamamlayıcı olarak birlikte kullanılması doğruluk oranını daha çok artıracaktır. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF MAMMOGRAPR1C AND ULTRASONOGRAPHIC FINDINGS WITH HISTOPATHOLOGIC RESULTS IN BREAST MASSES Breast cancer is one of the most common gynecologic malignancy affecting approximately 7% of female population. Because it has a high mortality rate, early detection by imaging modalities such as mammography and ultrasonography is of paramount importance to decrease mortality by early treatment. In this study, we evaluated the mammographic and sonographic findings in 67 patient and compared with the histopatologic findings in terms of accuracy of the modalities in the differentiation of malignant and benign lesions. The sensitivity and specificity of the mammography for malignant breast masses were 85.7% and 100% respectively, while those of ultrasonography were 85.4% and 80%. Altough both mammography and ultrasonography have high sensitivity and specificity rates individually, the complementary use of the both modalities would further increase the likelihood of accuracy. 59