Analysis of two-dimensional trusses under varying loads
- Tez No: 798319
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kafes tasarımının iyileştirilmesi, makas formunun yaşam döngüsü boyunca karşılaşabileceği yüklere göre makas uygulama kararını kolaylaştırabilecek önemli bir konudur. Basınç ve çekme durumundaki eksenel kuvvetlerin belirlenmesi, tasarım prosedüründeki önemli bir adımdır. Bu adım, kirişin açıklık uzunluğu ve yüksekliği, açıklık sayısı ve düşey ve yanal yüklemelerin varlığı gibi parametrelerin etkisine göre konunun bu kadar kolay olamayacağı denge denklemlerine bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, ortak şekilli bir kirişin eğimli elemanlarındaki kuvvetleri hesaplamak için kullanılabilecek tek bir denklem oluşturmaktı. Bu denklem, dikey yükleme ve yanal kuvvetin çeşitli değerleri için eğimli elemandaki eksenel kuvvetlere ve ayrıca açıklığın uzunluğu ve kirişin yüksekliğine zincirleme hızlı cevap verebilir. uydurma teknikleri türetilmiş ve polinom hali şeklinde yapılmıştır. FM3 olarak verilen denklem, kafes kiriş planının solundaki ilk eğimli elemandaki eksenel kuvveti ifade etmektedir. çalışma, hesaplanan ve türetilmiş denklem arasındaki denklemin oluşturulmasındaki her adımı kontrol etti ve uygulama tarafından nispeten küçük bir farkın ortaya çıktığını buldu. ANSYS programında makasın üç durumu için simülasyon yapıldı ve görüntüler her bir durum için kirişteki eksenel kuvvetleri gösterdi. vakalar, dikey yüklemeli kiriş, dikey yüklemeli ve yanal kuvvetli kiriş ve dikey yüklemeli ve yanal kuvvetli kiriş L=2h oranına sahipti; burada L açıklık uzunluğu ve h kirişin yüksekliğidir. ANSYS'deki veriler, tahmin edilen denklemden hesaplananlarla uyumluluk gösterdi.
Özet (Çeviri)
The improving of the truss design is important issue that can ease the decision of the implementing of trusses according to the loading that the truss form can face during its life cycle. The determination of axial forces in compression and tension state is significance step in the design procedure. this step depends on the equilibrium equations in which the matter can be no such easy according to the influence of the parameters like the span length and height of the truss, the number of spans and the existing of vertical and lateral loading. the aim of this study was to build single equation that can be used to calculate the forces in the inclined members of a common shape truss. This equation can give rapid answer to the axial forces in the inclined member for various values of the vertical loading and the lateral force as well as chaining the length of the span and the height of the truss. the fitting techniques was made in the shape of derived and polynomial state. The equation as FM3 referred to the axial force in the first inclined member at the left of truss plan. the study made checking for each step in the building of the equation between the calculated and the derived equation and found that small difference was appeared by the application relatively. the simulation was done for three cases of truss in ANSYS program and the images showed the axial forces in the truss for each case. the cases were truss with vertical loading, truss with vertical loading and lateral force, and truss with vertical loading and lateral force had the ration L=2h where L is the span length and h is the height of truss. the data in ANSYS showed compatibility with those calculated from the predicted equation.