Genetik absans epilepsili wag/rij sıçanlarda oreksinerjik ve kanabinoid cb1 reseptör etkileşimi
Orexinergic and canabinoid cb1 receptor interaction in wag/rij rats with genetic absence epilepsy
  1. Tez No: 798320
  2. Yazar: FATMA BANU AYÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AĞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Oreksin ve kanabinodlerin epilepsi gibi birçok nörolojik sistemde görev aldığı ve her iki sistemin birbiriyle bağlantılı olduğu bilinmektedir. Sunulan çalışmanın amacı genetik olarak epilepsili WAG/Rij sıçanlarda oreksinerjik ve kanabinoid sisteminin etkilerini ve birbirleriyle ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamızda elektrokortigram kayıtları almak amacıyla Wistar ve WAG/Rij sıçanlar kullanıldı. Wistar sıçanlar üretan, WAG/Rij sıçanlar ketamin/ksilazin anestezisi altında stereotaksik cihaza yerleştirildi, tripolar elektrotlar kafatasına sabitlendi. Wistar sıçanlarda penisilinle intrakortikal (i.k.) epileptiform aktivite oluşturduktan sonra 0,6 µg hemopressin, 7,5 µg ACEA, 0,50 µg AM251 uygulanması dışında OX-A'nın 2,4,8 ve 16 µg dozları ile SB334867'nin 1,5,3,6 ve 12 µg dozları intraserebroventriküler (i.s.v.) uygulanarak etkin doz tespit edildi. WAG/Rij sıçanlarda 3 saat bazal kayıt alındıktan sonra madde etkin dozları intraselüler yolla verildi, 180 dk daha kayıta devam edildi. Etkileşim gruplarıda aynı prosedüre tabi tutuldu. Kayıtlar nöbet süresi ile sayısı, spike sayısı ve amplitüd bakımından incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: It is subjected that orexin and cannabinoids are involved in many neurological systems such as epilepsy and that both systems are interrelated. This study goal is to research the effect and interrelationship of orexinergic and cannabinoid systems in WAG/Rij rats. Methods: In our study, Wistar and WAG/Rij rats were used to electrocorticogram recordings. Wistar rats were placed in a stereotaxic device under urethane, WAG/Rij rats under ketamine/xylazine anesthesia, tripolar electrodes were fixed to the skull. After producing epileptiform activity by intracortical (i.c.) penicillin in Wistar rats, 0,6 µg hemopressin, 7,5 µg ACEA, 0,50 µg AM251 and also 2, 4, 8, 16 µg doses of OX-A with 1.5, 3, 6 and 12 µg i.c.v. doses of SB334867 appliyed and effective doses determined. After 3 hours of baseline recording in WAG/Rij rats, the effective doses of the substance were applied by i.c.v., and recording continued for 3 more hours. Interaction groups were also subjected to the same procedure. Records were analyzed in terms of seizure duration and number, spike number and amplitude.