Kuantum fark denklemleri tarafından üretilen operatörlerin spektral analizi
Spectral analysis of operators generated by quantum difference equations
- Tez No: 798349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFENUR CEBESOY ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, fonksiyonel analiz ve spektral teoride iyi bilinen bazı temel tanım ve teoremlerden bahsedilmiş, diferensiyel denklemler ile ilgili gerekli ön bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölüm, üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda, l^2 (q^Z ) Hilbert uzayında q-fark denklemi yardımıyla üretilen T q-fark operatörü tanımlanmış ve bu operatörün Jost çözümleri tanıtılmıştır. İkinci kısımda, T operatörünün rezolventi ve spektrumu elde edilmiştir. Üçüncü kısımda ise, T operatörünün özdeğerleri ve spektral tekillikleri çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölüm ise, sonuç ve öneriler için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some well known definitions and theorems of functional analysis and spectral theory are mentioned, required preliminary informations of differential equations are given. The third chapter consists of three sections, In the first section, the q-difference operator T is defined in l^2 (q^Z ) Hilbert space which is generated by the q-difference equation and Jost solutions of this operator is introduced. In the second section, resolvent and spectrum of the operator T are obtained. In the third chapter, eigenvalues and spectral singularities of T are studied. The fourth and last chapter is devoted to the conclusion and suggestions.