Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ders kitapları üzerine yapılan lisansüstü tezlerin incelenmesi
A examination of graduate thesis on textbooks used in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 798371
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ALBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KÜRŞAD DOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan ders kitapları üzerine yazılan lisansüstü tezlerin incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmalar kapsamında 2013-2022 yılları arasında yazılan 15 tez incelemeye dâhil edilmiştir. Araştırmada lisansüstü tezlerin incelenmesine yönelik bir Doküman İnceleme Anahtarı geliştirilmiş ve içerik analizine dayalı olarak incelemeler yapılmıştır. Bunlar; genel özellikler, yıl, üniversite, enstitü, anahtar kelimeler, konu, amaç, yöntem, çalışma grubu, veri toplama, yöntem, veri toplama araçları, veri analizi, bulgular, sonuçlar, ders kitapları, dil seviyeleri, katılımcı sayısı, katılımcı türü ve önerilerdir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi kapsamındaki incelenen çalışmalarda yer alan katılımcılardan 672'sinin öğretici, 1296'sının öğrenci olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma kapsamında incelenen araştırmalarda veri toplama araçlarından en fazla görüşme formu ve anket formu kullanıldığı, çalışmaların konularına göre en fazla dil bilgisi ve söz varlığı konuları olduğu, dil becerileri düzleminde incelenen çalışmaların ise en fazla konuşma, en az okuma becerisi üzerine olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ders kitaplarından üzerine en fazla çalışma yapılan ders kitabının Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti olduğu ve en fazla çalışma yapılan dil seviyelerinin A1 ve A2 seviyeleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi, ders kitapları, lisansüstü tezler
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the postgraduate theses written about the textbooks used in teaching Turkish as a foreign language. Within the scope of the studies conducted with the qualitative research method, 15 theses written between 2013-2022 were included in the study. A Document Review Key was developed for the examination of postgraduate theses in the research, and examinations were made based on content analysis. These are; general characteristics, year, university, institute, keywords, subject, purpose, method, study group, data collection method, data collection tools, data analysis, findings, results, textbooks, language levels, number of participants, participant types, and recommendations. Content analysis, which is one of the qualitative research methods, was used in this research. As a result of the studies examined within the scope of teaching Turkish as a foreign language, it was found that 672 of the participants were teachers and 1296 were students. In the research examined in this study, it was found that the interview and survey forms were the most commonly used data collection tools, the most frequently studied topics were grammar and vocabulary, and in terms of language skills, speaking was the most frequently studied skill and reading was the least frequently studied. In addition, it was found that the most studied textbook was the“Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti”and the most studied language levels were A1 and A2. KEY WORDS: Teaching Turkish as a foreign language, textbooks, graduate thesis