Yeni Hitit Yabancılar için Türkçe Ders Kitapları üzerine yapılan incelemelere yönelik bir meta-sentez çalışması
A meta-synthesis study on the review of Turkish Textbooks for New Hitite Foreigners
- Tez No: 775134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET RAŞİT MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda Türkçenin yabancı dil olarak öğretimine duyulan ilgi ve talebin artmasıyla birlikte bu alanda kullanılmak üzere çeşitli materyaller hazırlanmaktadır. Hazırlanan materyallerin başında ise dil öğretim setleri gelmektedir. Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi konusundaki talep artışı, öğretim sürecinin büyük bir bölümünde kullanılan öğretim setlerindeki sorunların tespit edilip geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu gerekçe ile yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan öğretim setlerinden biri olan Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe ders kitapları ile ilgili yapılan akademik çalışmaların bulgularını tespit ederek değerlendirmek ve dağınık hâlde bulunan çalışmaları bir çatı altında toplamak amaçlanmıştır. Bu çalışmada nitel bir araştırma yöntemi olan meta-sentez yönteminden yararlanılmış ve verilerin tespiti aşamasında doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırma problemi kapsamında Yeni Hitit seti ile ilgili yapılmış bilimsel çalışmalara ulaşmak için anahtar sözcükler kullanılarak alan yazın taraması yapılmış ve çeşitli veri tabanlarından yararlanarak elli yedi (57) tez, kırk bir (41) makale ve üç (3) bildiri tam metni olmak üzere toplam yüz bir (101) çalışmaya ulaşılmıştır. Araştırmanın kapsamını oluşturan yüz bir (101) çalışma; amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemine göre belirlenerek''kültür aktarımı'', ''sözcük öğretimi-söz varlığı'', ''okuma'', ''yazma'', ''konuşma'', ''dinleme'', ''ölçme ve değerlendirme'' ''alıştırmalar-etkinlikler'', ''ders kitabı karşılaştırmaları'' ve ''diğer'' olmak üzere on (10) farklı kategoriye ayrılmış ve kategorilerine göre kodlanarak tablolar ve grafikler yardımıyla gösterilmeye çalışılmıştır. Belirlenen çalışmalar, çözümleme aşamasında içerik analizine tabii tutularak çalışma türlerine göre kodlanmıştır. Buna göre; tez çalışmaları için T1, T2, T3…, makaleler için M1, M2, M3…, bildiriler için B1, B2, B3…kod sistemi uygulanmıştır. Bu bağlamda Yeni Hitit seti ile ilgili yapılan akademik çalışmaların amaçları, sorunları, sonuçları, önerileri, ele alınan seviyeleri, çalışmalarda kaç farklı setin değerlendirildiği tablo ve grafikler yardımıyla konu alanları dikkate alınarak ortak bir çatı altında toplanmıştır. Yapılan incelemelerin sonuçlarına göre Yeni Hitit setiyle ilgili bazı sorunlar ve eksiklikler gözlemlendiği tespit edilmiş ve bu doğrultuda mevcut durum ortaya konularak güncellenmesi gereken yerler hakkında çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the increasing interest and demand in teaching Turkish as a foreign language, various materials are being prepared to be used in this field. Language teaching sets are at the forefront of the prepared materials. The increase in demand for teaching Turkish as a foreign language makes it necessary to identify and develop the problems in the teaching sets used in a large part of the teaching process. For this reason, it is aimed to determine and evaluate the findings of the academic studies on the New Hittite Turkish for Foreigners textbooks, which is one of the teaching sets used in teaching Turkish to foreigners, and to gather the scattered studies under one roof. In this study, meta-synthesis method, which is a qualitative research method, was used and document analysis technique was used in the determination of data. Within the scope of the research problem, a literature search was conducted using keywords to reach scientific studies on the New Hittite set, and a total of one hundred and one(101) study was reached, including fifty-seven (57) theses, forty-one (41) articles and three (3) full papers, were made using various databases. One hundred and one (101) studies that make up the scope of the research; determined according to the criterion sampling method,which is one the the purposive sampling methods“culture transfer”,“word teaching-vocabulary”,“reading”,“writing”,“speaking”,“listening”, 'assessment and evaluation', 'exercises-activities', 'textbook comparisons' and 'other' were divided into ten (10) different categories and they were coded according to their categories and tried to be shown with the help of tables and graphs. The identified studies were subjected to content analysis at the analysis stage and coded according to the study types.According to this; T1, T2, T3… for thesis studies, M1, M2, M3… for articles, B1, B2, B3… for papers were applied. In this context, the aims, problems, results, suggestions, levels of the academic studies on the New Hittite set, how many different sets were evaluated in the studies, were gathered under a common roof by taking into account the subject areas with the help of tables and graphics. According to the results of the examinations, it was determined that there were some problems and deficiencies related to the New Hittite set, and in this direction, various suggestions were presented about the places that should be updated by revealing the current situation.