Lepista nuda ve Marasmius oreades mantar ekstraktları ile sentezlenen gümüş nanopartiküllerin antikanser aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of anticancer activities of silver nanoparticles synthesized by Lepista nuda and Marasmius oreades mushroom extracts
- Tez No: 798397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızda Lepista nuda ve Marasmius oreades isimli mantarlar kullanılarak antikanser aktiviteleri değerlendirilmek üzere AgNP'lerin yeşil sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada çevre dostu, toksik olmayan, maliyeti düşük ve elde edilmesi kolay olan mantarlar biyolojik sentez aracı olarak kullanılmıştır. Sentezlenen AgNP'lerin karakterizasyonunda, UV-Vis spektrofotometrisi, FT-IR analizi, DLS tekniği kullanılmıştır. Çalışmamızda, FT-IR analizinde literatürle benzer şekilde AgNP'lerin sahip olduğu fonksiyonel grupların varlığı gösterilmiştir. DLS tekniği ile AgNP'lerin boyut analizi yapılmış olup nanoparçacıkların kararlılığı incelenmiş ve literatürle karşılaştırılmıştır. Yaptığımız DLS analizinde Lepista nuda mantarı ile sentezlenen AgNP'lerin ortalama boyutu 50.2 nm ve Marasmius oreades mantarı ile sentezlenen AgNP'lerin ortalama boyutu ise 54.6 nm olarak ölçülmüştür ve her iki mantar ekstresi ile sentezlenen AgNP'lerin monodispers olduğu gösterilmiştir. AgNP'lerin sitotoksik aktivitesi MTT canlılık testi ile 24 saat ve 48 saat süreyle MCF-7 ve MDA-MB-231 insan meme kanseri hücrelerinde gösterilmiştir. MTT analizinde negatif kontrole göre MCF-7 hücrelerinin canlılığında doza bağlı olarak azalma gözlemlenmiştir. MDA-MB-231 hücre hattında ise 24 saat süreli MTT testinde dozdan bağımsız bir şekilde, 48 saat süreli MTT testinde ise doza bağımlı şekilde hücrelerin canlılığında azalma görülmüştür. qRT-PCR analizi ile Kaspaz-9, Bax ve Bcl-2 genlerinin ifadeleri kontrol grubuyla kıyaslanmıştır. Analizler sonucunda hücrelerin canlılığını kaybetmesinin, apoptozun bir göstergesi olan Bax/Bcl-2 oranında kontrol grubuna kıyasla artış gözlemlenmesiyle ilişkili olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, green synthesis of silver nanoparticles was performed to evaluate anticancer activities by using fungi named Lepista nuda and Marasmius oreades. In this study, fungi, which are environmentally friendly, non-toxic, low cost and easy to obtain, were used as a biological synthesis tool. In the characterization of the synthesized AgNPs, UV-Vis visible region spectrophotometry, FT-IR analysis, DLS technique were used. In our study, the FT-IR analysis showed the existence of functional groups that AgNPs have, similar to the literature. The dimensional analysis of the AgNPs was performed using the DLS technique, and the stability of the nanoparticles was examined and compared with the literature. In our DLS analysis, the average size of AgNPs synthesized by Lepista nuda fungus was measured as 50.2 nm and the average size of AgNPs synthesized by Marasmus oreades fungus was measured as 54.6 nm, and it was shown that AgNPs synthesized by both mushroom extracts were monodisperse. The cytotoxic activity of AgNPs was shown in MCF-7 and MDA-MB-231 human breast cancer cells for 24 hours and 48 hours using the MTT viability test. In the MTT analysis, a dose-dependent decrease in the viability of MCF-7 cells was observed compared to the negative control. In the MDA-MB-231 cell line, a dose-independent decrease in cell viability was observed in the 24-hour MTT test and a dose-dependent decrease in the 48-hour MTT test. In the MDA-MB-231 cell line, a dose-independent decrease in cell viability was observed in the 24-hour MTT test and a dose-dependent decrease in the 48-hour MTT test. The expressions of Caspase-9, Bax and Bcl-2 genes were compared with the control group by qRT-PCR analysis. As a result of the analyses, it was evaluated that the loss of cell viability may be related to the observation of an increase in Bax/Bcl-2 expression, which is an indicator of apoptosis, compared to the control group.