Babanın sağlığa katılımı ölçeği'nin türkçe geçerlilik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of the father's HEALTH participation scale
- Tez No: 798426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KURUDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, Babanın Sağlığa Katılımı Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Materyal ve Metot: Araştırma metodolojik tipte olup araştırma evrenini, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi çocuk polikliniklerine Mart 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında hastaneye gelen okul öncesi çocuğu olan babalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, belirtilen tarihlerde araştırma kriterlerini taşıyan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan, okul öncesi çocuğu olan 250 baba oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında Babaları Tanıtıcı Anket Formu ve Babanın Sağlığa Katılımı Ölçeği (BSKÖ) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde geçerlik ve güvenirlik analizleri yapıldı. Araştırmada etik ilkelere bağlı kalındı. Bulgular: Toplam 20 maddeden oluşan bir ölçektir. Ölçek maddelerinin KGİ değeri 1.0'dır. 20 maddelik ölçek maddelerine ait KMO değeri 0.956 olarak saptandı. Barlett's testinin sonucunda x2=754.652, p=0.001'dir. Doğrulayıcı faktör analizi için uyum indeks değerleri x2/SD değeri 1.98, GFI 0.99, AGFI 0.99, CFI 1.00, RMSEA 0.063, SRMR 0.047 olarak bulundu. Babalar ölçekten ortalama 82.21±17.80 puan aldı. Ölçeğin toplam Cronbach α katsayısı toplamda 0.961 olarak bulundu. Sonuç: Babanın Sağlığa Katılımı Ölçeği Türkçe geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the research is to conduct a valid and reliable study of the Father's Health Participation Scale in Turkish. Material and Method: The research was conducted between March 2022 and April 2023 by Erzurum Atatürk University Health Research and Application Center. The sample group of the research was formed by fathers with preschool children who arrived the hospital between the specified dates. The sample consisted of 250 fathers with preschool children who fulfilled the research criteria on the specified dates and volunteered to participate in the research. Fathers Introductory Questionnaire Form and the Father's Health Participation Scale for fathers were used for the collection of research data. The data were collected by face-to-face interview method. Validity and reliability analyses were performed in the evaluation of the data. Ethical principles were adhered to in the research. Results: The scale consisted of 20 items. The KGI value of the scale items is 1.0. the KMO value of the 20-item scale items was found to be 0.959. As a result of the Barlett's test, x2=754.652, p=0.001. The fit index values for confirmatory factor analysis were found to be x2/SD value 1.98, GFI 0.99, AGFI 0.99, CFI 1.00, RMSEA 0.063, SRMR 0.047. Parents received an average score of 82.21±17.80 points from the scale. The total Cronbach α coefficient of the scale was found to be 0.961 in total. Conclusion: The Father's Participation in Health Scale can be used as a valid and reliable measurement tool in Turkish.