Bebeklik Döneminde Baba Katılımı Ölçeği'nin Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri
Psychometric properties of the Turkish version of the Father Involvement Scale In Infancy
  1. Tez No: 957075
  2. Yazar: MERVE PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BATUHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Bebeklik Döneminde Baba Katılımı Ölçeği'nin Türkçe psikometrik özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma metodolojik tipte olup, örneklemini Gaziantep Abdülkadir Yüksel Devlet Hastanesi ve Gaziantep Şehir Hastanesi pediatri klinikleri ve polikliniklerinde 0-12 ay aralığında bebeği olan 352 baba oluşturdu. Çalışma verileri Şubat 2025 – Nisan 2025 tarihleri arasında“Sosyodemografik Bilgi Formu”ve“Bebeklik Döneminde Baba Katılımı Ölçeği”ile toplandı. Verilerin analizinde faktör analizi, korelasyon analizi, t testi ve Cronbach α güvenirlik katsayısı yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the psychometric properties in Turkish of the Paternal Involvement With Infant Scale. The research was methodological, and its sample consisted of 352 fathers with infants aged 0-12 months who were admitted to the pediatrics clinics and polyclinics of Gaziantep Abdülkadir Yüksel State Hospital and Gaziantep City Hospital. The study data were collected between February 2025 and April 2025 using the“Socio-demographic Information Form”and the“Paternal Involvement in Infancy Scale”. Factor analysis, correlation analysis, t-test, and Cronbach's alpha reliability coefficient methods were used in the analysis of the data.