Babaların emzirmeye ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve baba bebek bağlanma düzeyleri arasındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
Examining the relationships between fathers' knowledge levels aboutbreastfeeding, attitudes and father-infant attachment levels with the structural equation model
- Tez No: 891500
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ, PROF. DR. DEVRİM ALICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma, babaların emzirmeye ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve baba bebek bağlanma düzeyleri arasındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi amacıyla iki aşamalı ve tanımlayıcı ve korelatif tipte temel araştırma türünde yürütülmüştür. Araştırma, Mersin Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri ile Yenişehir ve Toroslar İlçe Sağlık Müdürlüklerine bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine halen emzirilen 0-24 aylık çocuklarını muayeneye getiren babalar ile yürütülmüştür. Araştırmanın birinci aşamasında, birbirinden bağımsız iki ayrı katılımcı grubu üzerinde Paternal Emzirme Tutum Ölçeği'nin açımlayıcı (n=421) ve doğrulayıcı (n=259) faktör analizleri gerçekleştirilmiştir. Paternal Emzirme Tutum Ölçeği 14 madde (sekiz olumlu, altı olumsuz, Cronbach α=.84) ve Değersizleştirme (altı madde, Cronbach α =.86), Önemseme (beş madde, Cronbach α=.75), Gereklilik (üç madde, Cronbach α =.68) olmak üzere üç alt boyuttan oluşan geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak bulunmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasının örneklemini Ekim 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında ilgili kurumlara halen emzirilen 0-24 aylık çocuklarını muayeneye getiren 338 baba oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Özellikler Formu, Emzirme Bilgi Testi-Baba Formu, Paternal Emzirme Tutum Ölçeği ve Baba Bebek Bağlana Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yapısal eşitlik modelinde gözlenenlere dayalı yol analizi ile değişkenler arasında çizilen yollara ait standardize edilmiş β katsayıları, standart hataları ve anlamlılık düzeyleri ve dolaylı etkinin toplam etki içindeki oranı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in accordance with a two-stage, descriptive and correlative basic research design, with the objective of examining the relationships between fathers' knowledge levels about breastfeeding, attitudes towards breastfeeding and father-infant attachment levels, employing structural equation modelling. The study was conducted with fathers who brought their currently breastfed children aged 0-24 months to Mersin University Hospital's Paediatric Outpatient Clinics and Family Health Centres, which are affiliated with the Yenişehir and Toroslar District Health Directorates, for examination. In the initial phase of the study, exploratory and confirmatory factor analyses were conducted on two independent groups of participants in order to assess the Paternal Breastfeeding Attitude Scale. The Paternal Breastfeeding Attitudes Scale was found to be a valid and reliable measurement tool, comprising 14 items (eight positive items, six negative items, Cronbach α=.84) and three sub-dimensions: Devaluation (six items, Cronbach α =.86), Caring (five items, Cronbach α=.75), and Necessity (three items, Cronbach α =.68). The second phase of the study was conducted with a sample of 338 fathers who brought their currently breastfed children aged 0-24 months to the relevant institutions between October 2023 and June 2024 for examination. The data were collected via the Descriptive Characteristics Form, the Breastfeeding Knowledge Test-Father Form, the Paternal Breastfeeding Attitude Scale, and the Father Infant Attachment Scale. In the evaluation of the data, the standardized β coefficients, standard errors and significance levels of the paths drawn between the variables and the ratio of the indirect effect in the total effect were employed in the path analysis, based on the observations in the structural equation model.