Monitoring and analyzing the sustainability performance of a renewable energy investment with a case study-tugra hepp
Yenilenebilir enerji yatırımlarının sürdürülebilirlik performansının bir vaka analizi ile izlenmesi ve analizi-tuğra hes
  1. Tez No: 798434
  2. Yazar: İSMAİL KALEMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, DR. KÜRŞAD TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enerji kullanımı ve hizmetleri, açıklanan“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”'nın (SKA) çoğunun bir şekilde özellikle de yenilenebilir eneji ile ilgili olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sürdürülebilir kalkınma fikrine ulaşmak için kritik önemdedir. Ancak proje aşamalarında alınan yanlış ve hatalı kararlar diğer potansiyel yatırımları engellediği için, hidroelektrik sektöründe bile sürdürülebilir kalkınma ve yatırım için SKH'ler tek başına yeterli değildir. Bu tez, SKA'larını benimseyen Türkiye'nin hidroelektrik potansiyelinin, hidroelektrik santral (HES) yatırımlarında“sürdürülebilirlik performansının izlenmesi ve analizi”kavramı kullanılarak yapılacak bir değerlendirme metodolojisi yardımıyla gerçekleştirilmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Karadeniz Bölgesi'ndeki Tuğra HES Projesi'nde“Hidroelektrik Sürdürülebilirlik Değerlendirme Protokolü”nde belirlenen kılavuzlar arasından sosyal, ekonomik, çevresel ve teknik koşulları yansıtan toplam dört başlıkta bir vaka çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak, yatırıma özel böylesine kapsamlı bir sürdürülebilirlik analizi ile bu tür yatırımlarda sorunların daha ortaya çıkmadan tespit edilebileceği veya mevcut sorunlara çözüm bulunabileceği anlaşılmaktadır. Ek olarak bu analiz, yeni yapılacak yatırımlar için, yapılmış olan benzerlerinde kazanılan tecrübelerin kullanılmasına da olanak sağlamaktadır. Çalışma, finansal kaynakları kısıtlı, biyolojik çeşitliliğe sahip ve demografik açıdan çok yönlü bir toplumsal yapıya sahip olan Türkiye'nin yapılacak yeni yatırımları mümkün olduğunca sürdürülebilir olarak gerçekleştirebilmesine imkan verebilecek yeni bir kanun teklifi ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
To reach the sustainable development idea, the energy usage and services are in a critical position that most of the announced“Sustainable Development Goals”(SDGs) are somehow related to energy services, especially renewables. But SDGs alone are not sufficient for sustainable development and investment, even in the hydroelectric source, since wrong and erroneous decisions taken at the project stages undermine other potential investments. This thesis aims to encourage the realization of the hydroelectric potential in Turkey, which is following the SDGs, with the help of an evaluation methodology to be made to hydroelectrical power plant (HEPP) investments using the concept of“monitoring and analyzing the sustainability performance.”For this purpose, a case study is conducted in the Tuğra HEPP Project in the Black Sea Region among the guidelines determined in the“Hydropower Sustainability Assessment Protocol”HSAP a total of four titles, one for each reflecting the social, economic, environmental, and technical perspectives. Consequently, by such a comprehensive sustainability analysis specific to the investment, it is realized that problems in these types of investments can be identified before they arise, or solutions to existing problems can be found. Additionally, this analysis allows new investments using the experiences gained from similar former ones. The study is concluded with a new legal act offer for Turkey, which has limited financial resources, deep biodiversity, and a versatile social structure in terms of demographics, to be able to evaluate the new investments to be made as sustainable as possible.