Deniz yosununun tuzlu koşullardaki lavanta (Lavandula officinalis) bitkisinin yetiştiriciliğine etkisi
The effect of seaweed on salty conditioned lavender (Lavandula officinalis) growing
  1. Tez No: 798433
  2. Yazar: ELİF KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, tuzluluk sorunu olan topraklarda deniz yosunun iyileştirici ve düzenleyici etkisini kullanarak yetiştirilecek lavanta (Lavandula officinalis) bitkisinin en fazla hangi düzeylerdeki toprak tuzluluğu için seçilebilecek bir peyzaj bitkisi olduğunu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede ÇAKÜ Araştırma ve Uygulama Serası'ndan fide boyutunda temin edilen lavanta bitkileri kullanılmıştır. Sera koşullarında kurulan deneme, drenaj delikleri kapalı saksılarda tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bitkilere farklı tuz ve deniz yosunu konsantrasyonları uygulanmıştır. Uygulanan tuz konsantrasyonları 0 (kontrol), 40, 80, 120 mM ve deniz konsantrasyonları ise 0 (kontrol) L da-1 - 0,5 L da-1 - 1 L da-1 - 2 L da-1 - 4 L da-1 şeklindedir. Yapılan çalışmada bazı morfolojik ve fizyolojik özellikler incelenerek bitki besin elementi analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, tuz stresinin lavanta bitkisinin gelişimini olumsuz yönde etkilediği ve deniz yosunu uygulamalarının incelenen parametrelerin önemli bir kısmı üzerine iyileştirici etkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the maximum levels of soil salinity of the lavender (Lavandula officinalis) plant to be grown using the healing and regulating effect of seaweed in soils with salinity problems. Lavender plants supplied from ÇAKÜ Research and Application Greenhouse in seedling size were used. The trial, which was established under greenhouse conditions, was carried out in 4 repetitions according to the coincidence parcels trial pattern in pots with closed drainage holes. Different concentrations of salt and seaweed were applied to the plants. The applied salt concentrations are 0 (control), 40, 80, 120 mM and the marine concentrations are 0 (control) L da-1 - 0,5 L da-1 - 1 L da-1 - 2 L da-1 - 4 L da-1. In the study, some morphological, anatomical, physical and chemical features were examined and plant nutrient element analyzes were performed. According to the results of the analysis, it was found that salt stress adversely affects lavender growth and seaweed applications significantly increase the parameters examined.