Tc99m-MIBI ve TL-201 myokard perfüzyon SPECT görüntülemenin koroner arter hastalığı tanısındaki yerinin 'görsel', 'yarı sayısal' ve 'sayısal' yöntemlerle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 79845
  2. Yazar: MUSTAFA SERDENGEÇTİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Tc-99m MIBI ve TI-201 myokard SPECT görüntüleme metodunun koroner arter hastalığı tanısındaki değeri retrospektif olarak araştınldı. Hem selektif koroner anjiografi ve hem de Tc-99m MIBI veya Tl-201 myokard perfuzyon SPECT görüntülemesi yapılmış 150 olgu saptandı. Olguların myokard perfuzyon SPECT görüntüleri görsel, yan-sayısal ve sayısal olarak değerlendirildi. Selektif koroner anjiografi sonuçlan“altın standart”kabul edilerek Tc-99m MIBI ve Tl-201 myokard perfuzyon SPECT görüntülemenin duyarlılık ve özgüllüğü saptandı. Sonuçların literatürlerde verilen değerler ile uyumlu olduğu görüldü. SPECT değerlendirme yöntemleri birbirleri ile ve yan-sayısal ve sayısal yolla elde edilen veriler koroner anjiografide saptanan stenoz yüzdeleri ile karşüaştınldı. Selektif koroner anjiografinin ve myokard perfuzyon SPECT görüntülemenin limitasyonlan tartışıldı. Myokard perfüzyonunu değerlendirmede Tc-99m MIBI SPECT'in, Tl-201 SPECT'e göre daha yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahip olduğu, görsel, yan-sayısal ve sayısal değerlendirme yöntemleri arasında belirgin bir fark olmadığı ve Bull's eye sayısal değerlendirmenin SPECT'in özgüllüğünü arttırdığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The importance of Tc-99m MIBI and Tl-201 myocard perfusion SPECT imaging in the diagnosis of coronary artery disease was evaluated in this study retrospectively. 150 patients who were applied both selective coronary angiography and Tc-99m MIBI or Tl-201 myocard perfusion SPECT were included into study. Myocard perfusion scintigrafies were assesed by visual, semi-quantitative and quantitative analysis. The sensitivity and specificity of SPECT were defined by assuming selective coronary angiography as“gold standart”. It's observed that our findings were consistent with the literature. The limitations of coronary angiography and myocard perfusion SPECT were discussed. It was compared that SPECT analysis methods each other and the percent of stenosis determined by coronary angiography and semi-quantitative and quantitative values. It is concluded that Tc-99m MIBI has more higher sensitivity and specificity than Tl-201 SPECT in the evaluation of myocardial perfusion, there is no significant difference between visual, semi-quantitative and quantitative analysis and Bull's eye quantitative analysis increase the specificity of SPECT.