Akciğer tümörlerinin görüntülenmesinin Tc-99m glutatyon sintigrafisinin değerinin araştırılması
- Tez No: 79844
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYFETTİN ILGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
VI. ÖZET Akciğer kanserleri, 45 ile 70 yaşları arasında kadın ve erkeklerde en sık görülen malign tümörler olup her iki cinste de kansere bağlı ölümlerde ilk sıradaki yerini korumaktadır. Bu sebeple bu tümörlerin erken tanısı ve tedavi öncesi doğru evrelenmesi hastalann prognozları açısından çok önemlidir. Bu prospektif çalışmanın amacı, intraselüler antioksidan olarak görev gören ve akciğer kanserlerinde artan ihtiyaç nedeniyle metabolizmasının arttığı in vitro olarak gösterilen glutatyonu, gama kameralar için ideal fizik özelliklerine sahip Tc-99m ile işaretleyerek; bu tümörlerin, bu tümörlerin mediastinal lenfatik yayılımının ve uzak metastazlarının görüntülenmesindeki değerini araştırmaktır. Bunun için biyopsi ile primer akciğer tümör tanısı almış, mediastinal invazyonu ve uzak metastazlan konvansiyonel radyolojik yöntemler ile gösterilmiş 25 olgu ile yöntemin özgüllüğü hakkında bilgi sahibi olmak için patolojik ve mikrobiyolojik olarak benign akciğer infiltrasyonu tanısı konmuş 13 olguya Tc-99m GSH sintigrafisi yapıldı. Tc-99m GSH sintigrafisi ile primer akciğer tümörlerinin tespit edilmesinde, SPECT'in duyarlılığı %92, planar görüntülemenin duyarlılığı %88 olarak bulundu. Primer tümörün mediastinal lenfatik yayılımı, mediastinal vasküler yapılardaki yoğun kan havuzu aktivitesi nedeniyle hiçbir olguda değerlendirilemedi. Konvansiyonel radyolojik yöntemler ile karaciğer, kemik beyin metastazlan saptanan olgularda, Tc-99m GSH sintigrafisinin duyarlılığının %50 ve daha düşük oranlarda olduğu tespit edildi. İstatistiksel olarak benign ve malign gruplarda erken ve geç görüntüleme arasında, geç görüntülerde artış şeklinde istatistiki olarak anlamlı fark saptandı. Bununla birlikte, benign ve malign grup arasında, malign grupta histopatolojik alt gruplar arasında, benign grupta değişik infiitrasyonlar arasında T/GP oranlan arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç olarak, primer tümörlerin gösterilmesinde SPECT'in duyarlılığı yüksek olmakla birlikte benign akciğer infiltrasyonlarında da aynı oranda tutulması, primer tümörlerin mediastinal lenfatik yayılımlarının, mediastendeki vasküler yapılardaki kan havuzu aktivitesi nedeniyle değerlendirilememesi ve uzak metastazların saptanmasındaki duyarlılığının düşük olması nedeniyle, Tc-99m GSH sintigrafisinin, akciğer tümörlerinin tanısında ve evrelendirilmesinde faydalı olamayacağı sonucuna varıldı. Bununla birlikte tümörlerdeki artmış intraselüler GSH konsantrasyonlarının artmış kemoterapi ve radyoterapi resistansı ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Dolayısı ile tanı konulmuş vakaların tedavileri esnasında mevcut veya gelişen resistans bu yöntemin sağlayacağı fizyolojik bilgiler ile önceden tespit edilebilir görünmektedir. Fakat bu konuda daha ileri düzeyde çalışmalara ihtiyaç vardır. 58
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Lung cancers are most commonly diagnosed tumors in both men and women between the ages of 45 and 70 years. These tumors also cause most common cancer related deads in both sex. Therefore early diagnosis of these tumors and true staging in preoperative period improve the survival rate of the patients. The aim of this prospective study is to evaluate Tc-99m GSH scintigraphy as an imaging modality, to show the primary lung cancers and to detect mediastinal or distant metastases. For this purpose 25 cases of primary lung cancers diagnosed by histopathologically and 13 cases of benign lung lesions to have knowledge about specifity of this method were included in the study. After the injection of 15 mCi Tc-99m GSH, whole- body imaging at 1st and 3rd hours and between these times thoracal SPECT imaging of all patients.were performed In the detection of the primary lung cancers, the sensitivities of the Tc-99m GSH SPECT and planar imaging were found 92% and 88% respectively. Because of the high blood pool activity in the great vessels of the mediastinum, mediastinal lymphatic invasions of the primary lung cancers could not be evaluated in any patients. Tc-99m GSH scintigraphy has 50% and lower sesitivities in the detection of, hepatic, bone, cerebral and other distant metastases. Target to background ratio was better in late images than early images statistically in benign and malignant groups. However the difference between benign ad malignant groups and subgroups was not statistically meaningfull. In conclusion, although Tc-99m GSH SPECT has high sensitivity to detect primary lung cancers, because of the tracer uptake in benign lung lesions, difficulty in the evaluation of the mediastinum and low sensitivity in the detection of distant metastases, Tc-99m GSH scintigrapy is not proper imaging modality for diagnosing or staging of the primary lung cancers. On the other hand, intracellular increase in GSH levels is related to the increase in chemotherapy and radiotherapy resistance. So that Tc-99m GSH scintigraphy can show the GSH status of the tumors and give information about chemo or radioresistancy of the tumor. More comprehensive studies must be planned to show this relation. 59