2014-2020 yılları arasında Erasmus+ programının Türkiye açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the Erasmus+ program between 2014-2020 in terms of Turkey
  1. Tez No: 798467
  2. Yazar: DÜRDANE ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME FİLİZ ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Etki Değerlendirme Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, 2014-2020 yılları arasındaki Erasmus+ programı kapsamında Türkiye'ye ayrılan hibe, projeye Türkiye'den katılan kişi sayısı, toplam proje sayısı, Türkiye'ye gelen ve Türkiye'den giden öğrenci, personel ve stajyer sayıları, Türkiye'den en çok kabul alan ülkelere ait veriler, hareketliliğe ülkemizden en çok katılan üniversiteler, stratejik ortak bütçeleri, proje sayıları ve ortak kuruluşlara ait veriler incelenmiştir. Çalışmadaki veriler Erasmus+ Factsheet sayfasından elde edilmiştir ve bu verilerin Erasmus+ programının 2014-2020 yılları içerisinde Türkiye'nin aktif katılım oranını, gelişimini ya da varsa sınırlılıkları nedenleri ile birlikte göstermek ve programın ülkemize olan katkılarını ortaya koymak amacıyla analizinde temel basit istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Basit istatistiksel paket programı dahilinde, bu çalışma için, Spearman Korelasyon İlişki Testi ve betimsel istatistik analizlerinden faydalanılmıştır. Spearman Korelasyon İlişki Testi için belirlenen değişkenler hibe, Türk projelerindeki katılımcı sayısı, Türkiye'den giden öğrenci ve stajyer sayısı, Türkiye'ye gelen öğrenci ve stajyer sayısı, Türkiye'ye gelen personel, Türkiye'den giden personel, stratejik ortaklık hibeleri, stratejik ortaklık proje sayısı, stratejik ortaklıklardaki kuruluş sayısıdır. Korelasyon testi sonucunda 2014-2020 yılları arası belirlenen 10 değişken çiftleri arasındaki .05 anlamlılık düzeyinde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Bununla beraber belirlenen değişkenlere ait sayısal veriler incelendiğinde hareketliliğin genel olarak Covid-19 salgınından etkilendiği, salgının en yoğun yaşandığı dönemde hareketliliğe ait verilerde bir düşüş olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, within the scope of the Erasmus+ program between 2014 and 2020, the data on the grant allocated to Türkiye, the number of participants from Türkiye, the total number of projects, the number of incoming and outcoming students, staff, and trainees, the data on the countries that received the most acceptances from Türkiye, the universities that participated in the mobility the most from Türkiye, strategic partner budgets, the number of projects and partner organizations were examined. The data in the study were obtained from the Erasmus+ Factsheet page, and the basic simple statistical package program was used in the analysis of these data in order to show Türkiye's active participation rate of the Erasmus+ program in 2014-2020, its development or limitations, if any, together with the reasons, and to reveal the program's contributions to our country. Within the basic statistical package program, Spearman Correlation Relationship Test and descriptive statistics analysis were used for this study. The variables identified for the Spearman Correlation Relationship Test are grants, number of participants in Turkish projects, number of outgoing students and trainees from Türkiye, number of incoming students and trainees to Türkiye, incoming staff to Türkiye, outgoing staff from Türkiye, strategic partnership grants, number of strategic partnership projects, number of organizations in strategic partnerships. As a result of the correlation test, a significant relationship was found at the .05 significance level between the 10 variable pairs determined between 2014 and 2020. However, when the numerical data of the identified variables are analyzed, it is determined that mobility is generally affected by the Covid-19 outbreak, and there is a decrease in the mobility data during the peak period of the pandemic.