Investigating the contribution of the European Union Erasmus Plus (Erasmus+) Youth Exchange projects to foreign language learning
Avrupa Birliği Erasmus Plus (Erasmus+) Gençlik Değişimi projelerinin yabancı dil öğrenimine olan katkılarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 641070
  2. Yazar: KORAY CANTEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı Avrupa Birliği (AB) Erasmus+ Gençlik Değişimi Projeleri katılımcılarının İngilizce konuşma becerisi ve yabancı dil öğrenme motivasyonu açısından incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu araştırma, amaçlı örnekleme metodu kullanılarak, Edirne Doğa Sporları Derneği ile Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği üyeleri ile gerçekleştirilmiştir. Her iki dernek de 2014-2020 yılları arasında aktif olarak Avrupa Birliği Erasmus+ Projelerine dahil olmuştur. Bu araştırmada nitel araştırma modeli kullanılmıştır ve standartlaştırılmış açık uçu görüşme modeliyle katılımcılarla mülakat yapılmıştır. Hazırlanan araştırma soruları AB Gençlik Değişimi Projelerinin katılımcıların dil öğrenme motivasyonu ve İngilizce konuşma beceleri açısından bir rolü olup olmadığını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Nitel araştırma metoduyla yapılan bu araştırmanın iki temel araştırma sorusu şu şekildedir; 1. AB Erasmus+ Gençlik Değişimi Projelerinin İngilizce konuşma becerisine katkısı hakkında katılımcıların görüşleri nelerdir? 2. AB Erasmus+ Gençlik Değişimi Projelerinin yabancı dil ğrenme motivasyonuna katkısı hakkında katılımcıların görüşleri nelerdir? Araştırma yaşları 27 -31 arasında olan 10 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma metoduyla yürütülen çalışmada katılımcılara standartlaştırılmış açık uçlu görüşme teknikleriyle hazırlanılan ve uzman görüşüne sunulan sorular yönetilmiştir. Yöneltilen sorular transkript edilmiş ve betimliyici kodlama ve betimsel analiz metodu kullanılarak MAXQDA 2018 programında nitel analizi yapılmıştır. Araştırmanın geçerlilik ve güvenilirliliğini sağlamak amacıyla kodlama ve bulgular nitel araştırma konusunda uzman araştırmacıların görüşüne sunulmuştur ve onaylanmıştır. Araştırma sonucu olarak AB Gençlik Değişimi Projelerinin katılımcıların yabancı dil öğrenme motivasyonu ve İngilizce konuşma beceleri açısından oldukça yararlı olduğu ve katılımcıların yabancı dil öğrenme motivasyonunu ve İngilizce konuşma becelerini geliştirdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the views of the European Union (EU) Erasmus+ Youth Exchange (YE) projects' participants regarding their foreign language motivation and speaking fluency development. By utilizing purposive sampling method, the study was carried out with the participation of members of non-governmental organisations, namely, Edirne Nature Sports Club Association and Sakarya Cycling and Nature Sports Club Association. Both Non-Governmental Organisations (NGOs) have been actively involved in European Union Erasmus+ projects implemented between 2014 and 2020. In this study, qualitative research design and 'standardized open-ended interview' model were utilized. The research questions aim to find out whether the EU Youth Exchange Program plays an important role on participants' foreign language learning motivation and English speaking fluency. Qualitative research questions prepared by the researcher aim to explore two main research questions; 1. What are the participants' views regarding the contribution of EU Erasmus+ Youth Exchange Projects to their English speaking skills? 2. What are the participants' views regarding the contribution of EU Erasmus+ Youth Exchange Projects to their English learning motivation? The participants of the study were 10 Turkish teenagers and young adults whose ages ranged from 27 to 31. Content Analysis Method was used to analyze the interviews. In this qualitative study, interviewees were addressed ten open-ended interview questions that had been approved by expert opinion. The interviews were transcribed and qualitatively analyzed by utilizing descriptive coding and Content Analysis method via MAXQDA 2018 Qualitative Data Analysis Software. For the validity and credibility of the research, codings and findings were reviewed and approved by an expert in the qualitative research field. The findings of the research reveal that according to the views of the participants EU Erasmus+ Youth Exchange Projects provide several benefits to participants in terms of improving foreign language level, and Youth Exchange projects have contributed to participants' English speaking fluency and foreign language learning motivation.