Detection, optimization, purification and determination of antimicrobial activity of protease from Bacillus sp.
Bacıllus sp.'den proteazın tespiti, optimizasyonu, saflaştırılması ve antimikrobiyal aktivitesinin belirlenmesi
- Tez No: 798475
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KEÇELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHAD K. Y. AL-DULAIMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Bağdat(Irak) hastanelerinden yüz on iki farklı örnekten numune toplanmış olup örnekler balgam, idrar, dışkı, yara, yanık ve hastane atıklarını içermektedir. Toplanan örneklerden 21 Bacillus subtilis izolatı izole edilmiş ve tanımlanmıştır. Izole edilen tüm bakteriler proteaz enzimi üretme yeteneklerini belirlemek amacıyla test edilmiştir ve sonuçlar bakteri izolatlarının farklı derecelerde proteaz enzimi üretme değerine sahip olduğunu göstermektedir. Proteaz üretim testinin sonucuna göre proteaz üretiminin optimum koşullarını belirlemek için B8 izolatı seçilmiştir. Optimum karbon, azot ve fosfor kaynaklarının türü ve konsantrasyonları, ayrıca pH ve sıcaklık derecesi de belirlenmiştir. Sonrasında, mevcut çalışmada belirlenen optimum koşulda proteaz üretmek için B8 izolatı kullanılmıştır. Proteaz enzimi dört adım kullanılarak saflaştırılmıştır ve her adımdan sonra bunların spesifik aktiviteleri, protean konsantrasyonu ve ayrıca toplam aktivitesi belirlenmiştir. Son olarak salgılanan enzimin birçok patojenik bakteriye karşı antimikrobiyal etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, one hundred-twelve sample were collected from different specimens from Baghdad hospitals, the specimens included sputum, urine, stool, wound and burn, as well as hospital wastes. Twenty-one Bacillus subtilis isolates were isolated and identified from the collected samples, All the isolated bacteria were undergoing tested to determine their ability to produce protease enzyme, and the results showed that the bacterial isolates possesseddifferent degreess of production values of protease enzyme. B8 isolate was chosen to determine the optimum conditions of protease production due to its result in the protease production test. The optimum type of carbon, nitrogen, and phosphor sources as well as their concentrations were determined, in addition, pH and temperature degree were determined too. Afterwards, B8 isolate was used to produce protease at the optimum condition determined in the current study. The protease enzyme was purified using four steps, and after each step their specific activities, protean concentration as well as total activity were determined. Finally the antimicrobial effects of the secreted enzyme were detected against many pathogenic bacteria.