Pamuk tarımı yapılan arazilerde ikinci ürün olarak yetiştirilen fiğ ve arpa karışımlarına farklı silaj katkıları ilavesinin silaj kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Effect of addition different additives to the vetch-barley mixture as a second CROP in cotton fields on silage quality
- Tez No: 798492
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DENEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2017 yılından itibaren pilot bölge olarak Şanlıurfa ilinde başlattığı“Kaliteli Kaba Yem Üretimini Geliştirme Projesi”kapsamında, pamuk tarımı yapılan arazilerde nöbet ekimi ile ikinci ürün olarak üretilen fiğ (Vicia sativa L.) + arpa (Hordeum vulgare L.) hasıllarına farklı silaj katkıları ilavesinin ve farklı fermantasyon sürelerinin silaj kalitesi üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla fiğ+arpa karışımı hasıllara melas, fermente edilmiş doğal laktik asit bakteri sıvısı (FDLAB), homofermantatif laktik asit bakterisi (LAB), heterofermantatif laktik asit bakterisi (LAB) ve fruktoz şurubu ilave edilerek silajlar hazırlanmış ve bu silajlar 6, 12, 24 ve 48 gün süre ile fermantasyona bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of the addition of different silage additives and different fermentation times on the silage quality of vetch (Vicia sativa L.) + barley (Hordeum vulgare L.) produced as a second crop planting in cotton fields in Şanlıurfa, it has been as a pilot region since 2017 by the Ministry of Agriculture and Forestry. For this purpose, silages were prepared by adding molasses, fermented natural lactic acid bacteria liquid (FDLAB), homofermentative LAB, heterofermentative LAB and fructose syrup to the vetch+barley mixture and these silages were fermented for 6, 12, 24 and 48 days.