Prevalence of asthma and related factors among school-age chıldren ın hospıtals ın the cıty of babylon
Babil şehrindeki hastanelerdeki okul çağındaki çocuklarda astım prevalansı ve ilişkili faktörler
  1. Tez No: 798491
  2. Yazar: JINAN ABDULKADHIM HUSSEIN AL-MAMOORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇINAR MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada İmam Al-Sadiq Eğitim Hastanesi, Babil Kadın ve Çocuk Eğitim Hastanesi ve Al-Mahaweel Genel Hastanesi'nde okul çağındaki çocuklar arasında astım ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Metodoloji: Nisan-Mayıs ayları arasında tanımlayıcı kesitsel bir çalışma yapılmıştır. Çalışma popülasyonu bu hastanelerdeki hastalardan oluşuyordu. Araştırmanın örneklemini İmam Al-Sadiq Eğitim Hastanesi, Babil Kadın ve Çocuk Eğitim Hastanesi ve Al-Mahaweel Hastanesi'nde veri toplama sırasında çalışmaya katılmayı kabul eden 235 hasta oluşturmuştur. Veriler yüz yüze toplanmış, kişisel bilgi formu ve astım risk faktörü ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunun yaş ortalaması 9.08 ± 2.286 kadın olup, bunların %74.5'i birinci veya üçüncü sınıfta öğrenim görmektedir. Astım gelişme risk faktörlerinin 7 yaş grubu, erkekler ve 4 kat daha fazla fiziksel aktivite yapan eğitim düzeyi 1-3 olanlarda daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objectıves: This study aimed to investigate the prevalence of Asthma disease and their associated factors among school-age children at Imam Al-Sadiq Teaching Hospital, Babel Teaching Hospital for Women and Children, and Al-Mahaweel General Hospital. Methodology: A descriptive cross-sectional study was conducted between April and May. The study population consisted of patients in these hospitals. The study sample consisted of 235 patients in Imam Al-Sadiq Teaching Hospital, Babel Teaching Hospital for Women and Children, and Al-Mahaweel Hospital who agreed to participate in the study at the time of data collection. Face-to-face data was collected and a personal information form and an asthma risk factor scale were used to collect data. Results: The average age of the study group was 9.08 ± 2.286 females, 74.5% of whom were in the first or third grade of education. It was determined that the risk factors for developing asthma were higher in age group 7, males and in education level 1-3 who did 4 times more physical activity.