Assessment of the relationship between oral HEALTH and parental education levels among children aged 8-10years
8-10 yağ çocuklarda ağız sağlığı ve ebeveyn eğitim durumlarıarasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 798493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM YAZICI GÜLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araĢtırma, çocukların ağız sağlığı ile ebeveynlerin eğitim düzeyleri arasındaki iliĢkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ebeveyn ve çocuğa ait yaĢ, cinsiyet, kronik hastalıklar, okula gitme, eğitim düzeyi, ekonomik durum, ailedeki çocuk sayısı bilgileri ve ailenn demografik bilgileri ebeveynler tarafındanform yüzyüze doldurma yöntemi ile toplandı. AraĢtırma 05/01/2022 ve 30/9/2022 tarihleri arasında Irak'ın Nasiriye kentindeki Ġhtisas DiĢ Merkezi ve Sümer DiĢ Merkezine devam eden 8-10 yaĢ arası 235 çocuk ve ebeveynlerinin katılımıyla tamamlanmıĢtır. Verilerin toplanmasında Child Perception Questionnaire/Çocuk Algı Anketi (CPQ) 8-10 yaĢ ölçeği kullanıldı. Çocukların %41,3'ünün 9 yaĢında olduğu, erkeklerin%58,3 oranla kadınlardan fazla olduğu, hiçbirinin kronik hastalığı olmadığı ve % 45,5 oranında anaokuluna gittikleri bulundu. Ebeveynlerin %23,4‟ünün lisans ve üstü eğitime sahip olduğu, % 62,2‟sinin ilk, orta veya lise eğitimlerinin olduğu, %14,5‟inin okula gitmediği ve % 88,5‟inin iĢsiz olduğu görüldü. Ebeveynlerin %54 oranında 36-43 yaĢ aralığında olduğu ve değerlendirmelere çoğunlukla babaların % 66 katılım sağladığı görüldü. Ailelerin ekonomik durumu değiĢken olmakla birlikte en çok % 29,8 kabul edilebilir düzeyde ve %20,4 orta düzeyde oldukları görüldü. Ailelerin çoğunlukla % 48,9 iki çocuklu oldukları bulundu. Çocukların ağız sağlığı değerlendirmelerine göre; % 5,5‟inin ağız sağlığının çok iyi, %27,7 sinin iyi, %33,2‟sinin zayıf ve %33,6‟sının çok zayıf olduğu ve tüm çocukların genel olarak zayıf ağız sağlığına sahip olduğu görüldü (60,32±20,84). Oral semptomlar, fonksiyonel kısıtlılıklar ve emosyonel iyilik hallerinin zayıf (11-15), (11,78±5,99), sosyal iyilik hallerinin ise çok zayıf olduğu (16-20), (23,34±8,91) ve bu değerlendirmelerin yaĢlara göre değiĢmediği bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research aims to assess the relationship between children's oral health and parents' education levels. The research was completed with the participation of 235 children between the ages of 8-10 and their parents who attended the Specialized Dental Center and Sumer Dental Center in Nasiriyah, Iraq between 05/01/2022 and 30/9/2022. Sociodemographic data of the parents and child was recorded. Child Perception Questionnaire (CPQ) 8-10 age scale was used to assess the child's oral health. According to the oral health evaluations of the children; It was seen that 5.5% had very good oral health, 27.7% was good, 33.2% was fair and 33.6% was poor, and all children had fair oral health in general (60.32±20.84). Oral symptoms, functional limitations and emotional well-being were found to be fair (11-15), social well-being was poor (16-20) and these evaluations did not change according to age (p>0.05). When the sociodemographic characteristics of children and parents related to oral health are examined; general oral health was found to be positively related to the economic status and education level of the family (p< 0.001; p< 0.001, respectively)), (r = .746;-.834). Our study shows the importance of educating parents in order to improve children's oral health.