Irak basra şehrinde miyokard enfarktüslü hastaların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life of patients with myocardi̇al infarction in basra city iraQ
  1. Tez No: 798502
  2. Yazar: HUSSEIN AWADH JABER JABER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDRET TEKİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırma; miyokard infarktüsü (MI) geçiren hastaların, yaşam kalitesi ölçeklerinden MacNew Kalp Hastalığı Sağlıkla İlgili Yaşam kalitesi (MacNew) anketi dikkate alınarak yaşam kaliteleri hakkında bilgi sahibi olmak için gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgileri içeren anket ve MacNew anketi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 26 sürümü kullanılımıştır. MacNew anketinin her sorusu için frekans dağılım tabloları oluşturulmuş ve değerlendirilmiştir. Macnew anket ortalamasının 93,5797±11,10390 olduğu görülmüştür. MacNew ölçek düzeyi ile yaş arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05). Araştırma güvenilirliği %79,5 olarak bulunmuştur. Konu İle ilgili daha çok çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to have information about the quality of life of patients who had myocardial infarction (MI), considering the MacNew Heart Disease Health-Related Quality of Life (MacNew) scale, one of the quality of life scales. A questionnaire containing sociodemographic information and the MacNew Scale were used as data collection tools in the study. SPSS version 26 was used to evaluate the data. The Macnew scale mean was found to be 93.5797±11.10390. Frequency distribution tables were created and evaluated for each question of the MacNew Scale. A significant inverse relationship was found between MacNew scale level and age (p0.05). The research reliability was found to be 79.5%. It is recommended that more studies be conducted on the subject.