Stres üriner inkontinansta tot (trans obrurator tape)uygulanan hastalarda preop ve postop cinsel fonksiyonun karşılaştırılması
Comparison of preop and postop sexual function in patients used tot (trans obrurator tape) in stress urinary incontinence
  1. Tez No: 798506
  2. Yazar: ŞEVVAL SEVENOL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MURAT BAKACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmada stres üriner inkontinansta TOT (Trans Obrurator Tape) uygulanan hastalarda preop ve postop cinsel fonksiyonu karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: KSÜ Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde üriner inkontinans nedeniyle TOT uygulanmış hastalar oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise 15 Aralık 2022 – 10 Ocak 2023 tarih stres üriner inkontinans durumunda TOT (Trans Obrurator Tape) uygulanan, çalışmaya dahil olmayı kabul eden ve kriterlere uyan 40 hasta teşkil etmiştir. Katılımcılardan veriler; hastaya ilişkin bilgi formu, laboratuvar sonuçları ve PISQ-12 cinsel fonksiyon ölçeğinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS ile analiz edilmiş ve istatistiki önem düzeyi p˂0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: 40 katılımcının yaş ortalaması 52,35±11,276, VKİ ortalaması 30,1682±3,59577'dir. Hastaların 23 (%57,5)'ü menopoza girmiştir. 15 (%37,5) hasta Stres Üriner İnkontinans (SÜİ) tanısı, 22 (%55,0) hasta SÜİ+Sistorektosel tanısı, 2 (%5,0) SÜİ+Sistosel ve 1 (%2,5) hasta SÜİ+Rektosel tanısı almıştır. Tanı sonrası yapılan cerrahi işleme bakıldığında 16 (%40,0) hastada TOT, 24 (%60,0) hastada TOT+CAP ameliyatı gerçekleştirilmiştir. Preoperatif dönemde 36 (%90,0), postoperatif dönemde 37 (%92,5) kadında disparoni vardır. Preoperatif dönemde PISQ-12 toplam ortalaması 26,08±7,248, postop dönemde PISQ-12 toplam ortalaması 27,78±6,712 bulunmuş ve iki dönem arasında istatistiki bakımdan anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır (p=,000). Ölçeğin fiziksel boyutunda iki dönem arasında anlamlı fark bulunurken (p=,000), emosyonel ve partner ilişkili boyutta anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir (p˃0,05). Sonuç: Araştırmamızda TOT uygulamadan sonra cinsel fonksiyonun anlamlı şekilde arttığı belirlenmiştir. Ancak cinsel fonksiyonun fiziksel boyutu bu anlamlı artışı desteklerken, emosyonel ve partner ilişkili boyut herhangi bir anlamlı artış göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, preoperative and postoperative sexual functions were compared in patients who underwent TOT (Trans Obrurator Tape) in stress urinary incontinence. Materials and Methods: Patients who underwent TOT for urinary incontinence in KSU Medical Faculty Health Practice and Research Hospital. The sample of the research is 40 patients who were eligible and met the inclusion criteria. Data from participants; Information form about the patient, laboratory results and PISQ-12 sexual function scale were obtained. Obtained data were analyzed with SPPS and statistical significance level was taken as p˂0.05. Results: The mean age of the 40 participants was 52.35±11,276, and the mean BMI was 30,1682±3,59577. 23 (57.5%) of the patients entered menopause. 15 (37.5%) patients were diagnosed with Stress Urinary Incontinence (SUI), 22 (55.0%) patients were diagnosed with SUI+Cystorectocele, 2 (5.0%) patients with SUI+Cystocele and 1 (2.5%) patients with SUI+ He was diagnosed with rectocele. Considering the surgical procedure performed after diagnosis, TOT was performed in 16 (40.0%) patients and TOT+CAP was performed in 24 (60.0%) patients. Dyspareunia was present in 36 (90.0%) women in the preoperative period and 37 (92.5%) women in the postoperative period. The total mean of PISQ-12 in the preoperative period was 26.08±7.248, and the total mean of PISQ-12 in the postoperative period was 27.78±6.712, and a statistically significant difference was found between the two periods (p=.000). While there was a significant difference between the two periods in the physical dimension of the scale (p=.000), no significant difference was found in the emotional and partner-related dimensions (p˃0.05).. Conclusion: In our study, it was determined that sexual function increased significantly after TOT application. However, while the physical dimension of sexual function supported this significant increase, the emotional and partner-related dimensions did not show any significant increase.